Jaki jest stan zdrowia Franciszka? Wikariusz generalny Rzymu prosi wiernych o modlitwę za papieża

Źródło:
PAP
Papież jest hospitalizowany w klinice Gemelli
Papież jest hospitalizowany w klinice GemelliReuters
wideo 2/3
Papież jest hospitalizowany w klinice GemelliReuters

Wikariusz generalny Rzymu kardynał Baldassare Reina zaapelował do wiernych o modlitwę za papieża Franciszka. Watykan poinformował dzień wcześniej o tym, że u papieża zdiagnozowano obustronne zapalenie płuc. Franciszek od kilku dni przebywa w szpitalu.

Kardynał Reina w środę w rozpowszechnionym oświadczeniu podkreślił: "Śledzimy z uwagą i ufnością doniesienia o stanie zdrowia naszego biskupa papieża Franciszka".

Poprosił wiernych, wspólnoty parafialne i zakonne w Watykanie o modlitwę za papieża. "Jako wielka rodzina prosimy o to, by Pan Bóg dał naszemu biskupowi konieczną siłę, by stawić czoła tej chwili" - dodał wikariusz dla diecezji rzymskiej.

Środa jest szóstym dniem pobytu 88-letniego Franciszka w Poliklinice Gemelli.

Papież FranciszekOLIVIER MATTHYS/PAP/EPA

Diagnoza obustronnego zapalenia płuc

88-letni Franciszek został przyjęty do rzymskiego szpitala Gemelli w piątek rano i przeszedł specjalistyczne badania w związku z pogorszeniem się zapalenia oskrzeli, z którym się zmaga od kilku tygodni. Watykan poinformował tego dnia wieczorem, że papież rozpoczął leczenie farmakologiczne oraz że wstępne badania potwierdziły infekcję dróg oddechowych. Wskazano wtedy również, że Franciszek ma lekki stan gorączkowy.

Zaniepokojenie włoskich mediów wywołał następnie wtorkowy komunikat Watykanu, w którym przekazano po kolejnych badaniach, że stan kliniczny papieża jest "złożony". Zaznaczono w nim, że "infekcja polimikrobiologiczna, która powstała na tle rozstrzenia oskrzeli i ich astmatycznego zapalenia, wymagająca zastosowania antybiotykoterapii kortyzonowej, sprawia, że leczenie terapeutyczne jest bardziej złożone".

"Kontrolna tomografia komputerowa klatki piersiowej - ogłosił Watykan - wykazała początek obustronnego zapalenia płuc, które wymagało dalszej terapii farmakologicznej".

CZYTAJ WIĘCEJ: W Watykanie "panuje oczywisty lęk"

W środę, w szósty dzień hospitalizacji Franciszka, watykańskie źródła przekazały dziennikarzom, że papież podczas pobytu w szpitalu wstaje z łóżka i siada w fotelu. Według niech, nie otrzymuje on także stałego wsparcia tlenem, ale ma automatyczny wentylator.

Zapewniono rownież, że serce Franciszka jest w dobrym stanie. Ponadto wiadomo, że absolutny wypoczynek zalecony przez lekarzy oznacza, że nie przyjmuje on wizyt z wyjątkiem współpracowników, którzy dostarczają mu dokumenty.

O zmaganiach papieża z zapaleniem oskrzeli poinformowano 6 lutego. Franciszek miał problemy z oddechem i nie mógł czytać tekstów homilii oraz katechez.

Stan zdrowia Franciszka

W ostatnich latach papież Franciszek cierpiał na wiele dolegliwości i często porusza się na wózku inwalidzkim lub o lasce.

W połowie stycznia tego roku doznał urazu prawego przedramienia po upadku w Domu Świętej Marty. Nie doszło wtedy do złamania, a jego ramię zostało czasowo unieruchomione. W 2023 roku natomiast przeszedł operację przepukliny jamy brzusznej.

W lipcu 2021 roku przeszedł operację jelita grubego, której celem było usunięcie kawałka tego organu w związku z chorobą zwaną ciężkim zwężeniem uchyłka okrężnicy. Wcześniej, 2019 roku, papież Franciszek poddał się planowej operacji zaćmy. Zabieg ten był konieczny ze względu na jego zaawansowany wiek.

Franciszek zmaga się też nawracającym problemem rwy kulszowej. Zaostrzenie się tej choroby, w szczególności na przełomie 2020 i 2021 roku, zmusiło go do wycofania się z niektórych uroczystości w Bazylice Świętego Piotra.

W 1957 roku, w wieku 21 lat, przeszedł operację usunięcia górnego płata prawego płuca, na którym miał trzy torbiele.

Pontyfikat Franciszka

Franciszek to pierwszy papież z Ameryki Południowej i pierwszy wywodzący się z zakonu jezuitów. Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku. Przed objęciem funkcji Biskupa Rzymu 13 marca w 2013 roku był arcybiskupem Buenos Aires i prymasem Argentyny. Jak zwracały wtedy uwagę media, nowy papież jeździł autobusami, sam przygotowywał sobie posiłki i regularnie odwiedzał fawele otaczające Buenos Aires, a jego osobisty styl uważany był za zaprzeczenie splendoru Watykanu. Franciszek niejednokrotnie również wskazywał na pilną potrzebę reformy strukturalnej Kościoła i apelował do rzymskiego duchowieństwa, m.in. o udostępnianie ubogim kościelnych nieruchomości.

Wielokrotnie zabierał głos w wielu ważnych i bieżących wydarzeniach, m.in. w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W 2024 roku w wywiadzie dla szwajcarskiej telewizji RSI, został zapytany o swoje stanowisko w debacie pomiędzy tymi, którzy twierdzą, że Ukraina powinna przystąpić do negocjacji, gdyż nie była w stanie odeprzeć sił rosyjskich, a tymi, którzy twierdzą, że legitymizowałoby to działania agresora. - Silniejszy jest ten, kto widzi sytuację, kto myśli o narodzie, kto ma odwagę białej flagi, by negocjować. Dzisiaj można negocjować przy pomocy potęg międzynarodowych - powiedział wtedy, co spowodowało międzynarodową falę krytyki.

25 sierpnia 2023 roku przedmiotem poważnych napięć stały się również słowa wypowiedziane przez papieża na zakończenie zdalnej rozmowy z rosyjską młodzieżą katolicką zgromadzoną w Petersburgu. Przechodząc z języka hiszpańskiego, w jakim przygotował swój tekst - powiedział po włosku: "Nie zapominajcie nigdy o waszym dziedzictwie. Jesteście dziećmi wielkiej Rosji. Wielkiej Rosji świętych, króla, wielkiej Rosji Piotra I, Katarzyny II, tego wielkiego imperium, o tak wielkiej kulturze i wielkim człowieczeństwie".

W 2024 roku włoskie media pisały natomiast o "homofobicznej gafie" Franciszka. Zwracając się do około 200 biskupów z Konferencji Episkopatu Włoch, papież Franciszek zaapelował wtedy o większą selekcję w przyjmowaniu kandydatów do seminariów i ocenił, że jest za dużo gejów. Miał zaskoczyć biskupów, używając dosadnego określenia "frociaggine" - które jest opisywane jako nadzwyczaj ostre. 

Autorka/Autor:kgr/ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: OLIVIER MATTHYS/PAP/EPA