TVN24 | Świat

Rosja: najwięcej zakażeń od początku pandemii

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
Interfax, gazeta.ru, tvn24.pl

W ciągu ostatniej doby w Rosji potwierdzono 37 930 przypadków zakażeń koronawirusem, co jest najwyższą liczbą od początku wybuchu pandemii - podała agencja Interfax, powołując się na dane sztabu rządowego.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Interfax poinformowała, że poniedziałkowa liczba jest wyższa o ponad dwa tysiące zakażeń odnotowanych dzień wcześniej. W Moskwie zarejestrowano 7778 przypadków infekcji, w obwodzie moskiewskim - 3127, co również jest najwyższą liczbą od początku wybuchu pandemii. W Petersburgu wykryto 2693 nowe przypadki COVID-19.

W ciągu ostatniego dnia w Rosji z powodu koronawirusa zmarło 1069, najwięcej w Moskwie - 83 i w Petersburgu - 65.

Nowe wytyczne Putina

Z powodu trudniej sytuacji epidemicznej prezydent Władimir Putin wydał władzom regionalnym polecenie dotyczące zamknięcia punktów gastronomicznych, działających w godzinach nocnych, a także zakazania imprez rozrywkowych. Ponadto Putin zażądał zwiększenia liczby wykonywanych testów na obecność COVID-19, a także zwiększenia tempa szczepień przeciwko koronawirusowi.

Pracodawcy mają zapewnić pracownikom dwa dni płatnego urlopu na dokonanie szczepień, osoby po 60. roku życia lub z chorobami przewlekłymi mają pracować zdalnie przez najbliższe cztery tygodnie, niezaszczepieni (powyżej 60 roku życia) muszą przebywać w izolacji.

Dni wolne w walce z pandemią

Nowe ograniczenia dotyczące COVID-19 będą w Petersburgu obowiązywać do momentu, gdy zaszczepi się 80 procent populacji - powiedziała Irina Czchindżeria, szefowa wydziału nadzoru epidemiologicznego w urzędzie Rospotrebnadzor w tym mieście.

Wcześniej Putin zarządził w całym kraju tydzień wolnego od pracy w dniach od 30 października do 7 listopada, co ma spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa. W Moskwie dni wolne zaczną się wcześniej - 28 października. Jednocześnie sztab rządowy do walki z pandemią zdementował doniesienia mediów, że Moskwa planuje przedłużenia dni wolnych od pracy po 7 listopada. "Przedłużenie dni wolnych od pracy po 7 listopada nie jest planowane"- podano w poniedziałkowym komunikacie sztabu.

Autor:tas\mtom

Źródło: Interfax, gazeta.ru, tvn24.pl