Podejrzewany o udział w zabójstwie prezydenta Haiti były żołnierz kolumbijskiej armii został zatrzymany w Panamie - przekazały źródła agencji Reutera. Mężczyzna miał przynależeć do grupy najemników, która w lipcu zeszłego roku zamordowała haitańskiego przywódcę Jovenela Moise'a w jego rezydencji.
Podejrzany, Mario Antonio Palacios, został zatrzymany w trakcie międzylądowania w Panamie. Mężczyzna obywał lot deportacyjny z Jamajki do Kolumbii – podało źródło agencji Reutera. Haitańskie władze oskarżają Palciosa o przynależność do grupy najemników, która w lipcu zeszłego roku zabiła prezydenta Haiti Jovenela Moise'a w jego posiadłości.
Palacios w Panamie został poproszony o "dobrowolne" wejście na pokład samolotu zmierzającego do Stanów Zjednoczonych. W przypadku odmowy panamscy funkcjonariusze mieli powołać się na czerwoną notę Interpolu – poinformowało źródło w kolumbijskich służbach imigracyjnych.
Nie jest jednak jasne, czy podejrzany został przetransportowany do USA. Władze Panamy, adwokat Palaciosa oraz Interpol odmówili komentarza w sprawie.
Zabójstwo prezydenta Haiti
Prezydent Jovenel Moise został zastrzelony 7 lipca w swojej prywatnej rezydencji. Jego żona została ranna w ataku. Dotychczas aresztowano kilkadziesiąt osób powiązanych z zabójstwem. Wśród nich znalazło się kilkunastu kolumbijskich najemników oraz kilku haitańskich policjantów. Władze Kolumbii oświadczyły, że większość ich byłych żołnierzy nie zdawała sobie sprawy, do jakiego rodzaju operacji zostali wynajęci.
W sobotę, podczas święta niepodległości Haiti, zamachowcy podjęli nieudaną próbę zabójstwa premiera kraju Ariela Henry'ego. "Dzisiaj naszymi wrogami, wrogami Haitańczyków, są terroryści, którzy nie wahają się użyć przemocy, aby zabijać i porywać ludzi, odbierać im wolność, gwałcić. I robią to wszystko dla pieniędzy" - podkreślił premier w oświadczeniu udostępnionym w niedzielę na Twitterze.
Premier zobowiązał się rozprawić się z gangami, które władze obwiniają o wzrost liczby porwań i blokowanie terminali dystrybucji gazu, co spowodowało poważny niedobór paliwa w ostatnich miesiącach. Skłoniło to także Stany Zjednoczone i Kanadę do wezwania swoich obywateli do opuszczenia Haiti.
Henry objął funkcję szefa rządu zgodnie z wolą zamordowanego prezydenta Moise'a.
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images