Przywódca Iranu chwali Szwecję. "Kraj o dobrej reputacji"


Najwyższy przywódca Iranu przyznał w sobotę podczas spotkania z premierem Szwecji - Stefanem Lofvenem, że Stany Zjednoczone oraz zachodnie mocarstwa są przez Bliski Wschód traktowane z podejrzliwością, z kolei Szwecja cieszy się dobrą opinią wśród Irańczyków i jest postrzegana jako renomowany partner gospodarczy - podaje Reuters.

Iran miał względnie dobre relacje z neutralną Szwecją, która w ostatnich latach była dość krytyczna wobec polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych odnoszącej się sceptycznie do polityki tej islamskiej republiki.

Iran nie ufa Zachodowi

- Ameryka i wiele europejskich mocarstw miały udział w traumatycznych wydarzeniach w Syrii i Iraku, a mieszkańcy tego regionu zdają sobie z tego sprawę i słusznie są sceptyczni - mówił cytowany przez narodową telewizję ajatollah Ali Chamenei, który wypowiedział te słowa na spotkaniu ze szwedzkim premierem Stefanem Lofvenem. - Ze względu na długotrwałe relacje z Iranem, Szwecja jest krajem o dobrej reputacji w oczach naszych obywateli, a wzajemny optymizm będzie dobrym gruntem dla współpracy - mówił Chamenei cytowany przez irańską telewizję.

Wstępne porozumienia

Podczas wizyty Lofvena, kraje podpisały wstępne porozumienia o współpracy na obszarach obejmujących naukę i technologię, edukację wyższą i badania, infrastrukturę, telekomunikację, technologię, a także kwestiach związanych z kobietami i rodziną.

Chamenei przyznał także, ze wiele porozumień podpisanych przez Iran nigdy nie było zrealizowanych, choć ma on nadzieję, że nie będzie to przypadek Szwecji.

Lofven przyznał zaś, że rozmowy dotyczyły "relacji gospodarczych i ważnych problemów regionalnych". Dodał, że obie strony będą starały się wdrożyć te ustalenia.

Prawa człowieka

Szwedzki premier dodał także na spotkaniu z dziennikarzami, że podczas rozmowy podjęto także kwestie praw człowieka. Omawiano losy Ahmadreza Djalali, badacza ze szwedzkiego uniwersytetu medycznego Karolinska Institutet, który został aresztowany w Iranie i - według Amnesty International - grozi mu wyrok śmierci.

Lofven nie udzielił jednak żadnych szczegółów.

Autor: AG/sk / Źródło: Reuters