Odtajnione dokumenty: Londyn miał plan przeniesienia Hongkongu na Wyspy

Od 1 lipca 1997 r. Hongkong znów należy do Chin. W 2014 r. wstrząsnęła nim fala antyrządowych protestów
Od 1 lipca 1997 r. Hongkong znów należy do Chin. W 2014 r. wstrząsnęła nim fala antyrządowych protestów
Źródło: Archiwum Reuters

Brytyjscy oficjele poważnie rozważali przetransportowanie 5,5 mln mieszkańców Hongkongu do Irlandii Północnej i stworzenia nowej aglomeracji na Wyspach. Miała to być odpowiedź na obawy związane z upływem w 1997 r. terminu dzierżawy miasta od Chin - wynika z dokumentów odtajnionych przez brytyjskie Archiwa Państwowe.

Nieprawdopodobnie wręcz brzmiącą historię opisuje dziennik "The Independent".

Nowy Hong Kong

Jak wynika z dokumentów brytyjskiego rządu, które teraz ujrzały światło dzienne, w 1983 r. jeden z profesorów Uniwersytetu w Reading zaproponował Londynowi przyjrzenie się kwestii "transplantacji" Hongkongu na Wyspy.

Wielką Brytanią wychodzącą wtedy dopiero z długoletnich problemów gospodarczych targał konflikt polityczny pomiędzy Irlandczykami żyjącymi w Zjednoczonym Królestwie a Londynem. Czasy określane w brytyjskiej historiografii jako "The Troubles", miały zakończyć się - według planów angielskiego profesora - wraz z pojawieniem się na Wyspach kilku milionów mieszkańców Hongkongu.

Ci mieli uratować gospodarkę Zjednoczonego Królestwa, a Irlandia Północna została uznana za idealne miejsce dla ich osiedlenia, bo cały wielki region kraju, zamiast walczyć, zająłby się konstruowaniem nowej metropolii i przemysłu. Miało to zająć całe dekady.

Chińczykom żyje się dobrze. Eksperyment się powiedzie?

W dokumentach z 1983 r., które krążyły między Londynem i urzędnikami w Irlandii Północnej, pojawiały się też kwestie "wzięcia odpowiedzialności" za mieszkańców Hongkongu. Brytyjczycy obawiali się bowiem, że wraz z zakończeniem w 1998 r. trwającej niemal 100 lat dzierżawy miasta, powróci ono do Chin i żyjące tam miliony ludzi wpadną w sidła autorytarnego państwa.

W jednym z dokumentów analizowano więc kwestię aklimatyzacji obywateli Chin i Wietnamu w miejscowości Craigavon w Irlandii Północnej, gdzie wiele lat wcześniej sprowadziło się 50 rodzin imigrantów. W raporcie stwierdzano, że eksperyment się udał, a "Chińczykom nie przeszkadzają warunki klimatyczne panujące w Irlandii Północnej".

W jeszcze innym dokumencie urzędnicy z Ulsteru pytali Londyn o to, czy "mają przygotować plany wydzielenia takiego samego obszaru na terenie kraju jaki ma Hongkong".

Jak zaznaczył "Independent", w planach Brytyjczyków nowy Hongkong miał powstać na północnym wybrzeżu Irlandii Północnej, między Coleraine i Derry w hrabstwie Londonderry.

Z planów przesiedlenia Hongkongu nic rzecz jasna nie wyszło. Brytyjczycy podpisali rok przed zakończeniem dzierżawy miasta umowę z Pekinem, która przewidziała powstanie autonomicznego okręgu miejskiego z własnymi władzami tylko częściowo zależnymi w swoich decyzjach gospodarczych od Państwa Środka.

Irlandia Północna. Na mapie oznaczony obszar, na którym miał powstać nowy Hongkong
Irlandia Północna. Na mapie oznaczony obszar, na którym miał powstać nowy Hongkong
Źródło: Wikimedia Commons

Autor: adso//gak / Źródło: The Independent

Czytaj także: