Europie grozi "epidemia raka". Eksperci wskazują przyczyny i alarmują

Źródło:
The Guardian, The Lancet Oncology, European Comission, tvn24.pl
Onkocafe zwraca uwagę na profilaktykę nowotworów ginekologicznych
Onkocafe zwraca uwagę na profilaktykę nowotworów ginekologicznychTVN24
wideo 2/5
Onkocafe zwraca uwagę na profilaktykę nowotworów ginekologicznychTVN24

Według najnowszych danych pandemia odcisnęła piętno również na leczeniu chorób nowotworowych. Nawet milion Europejczyków mogło w tym czasie nie zostać zdiagnozowanych - alarmują eksperci. I podkreślają konieczność pilnych działań zapobiegających "epidemii raka", który pozostaje najczęstszą przyczyną śmierci wśród Europejczyków poniżej 65. roku życia.

W czasie pierwszego roku pandemii w Europie jeden na dwóch pacjentów z nowotworem nie poddał się chemioterapii lub nie został zoperowany w odpowiednim czasie. Pominięto około 100 milionów badań przesiewowych. W wyniku zaległości nawet milion Europejczyków może mieć niezdiagnozowany nowotwór - szacuje komisja naukowców, która alarmujące dane zgromadziła w raporcie "European Groundshot - addressing Europe's cancer research challenges: a 'Lancet Oncology' Commission", opublikowanym w internetowym czasopiśmie medycznym wyspecjalizowanym w onkologii "Lancet Oncology".

Specjaliści obawiają się "epidemii raka"

Niedoinwestowanie onkologii ma być jedną z niezamierzonych konsekwencji pandemii, w wyniku której wysiłki ochrony zdrowia zostały skierowane na walkę z COVID-19. - Szacujemy, że podczas pandemii w Europie pominięto około miliona diagnoz raka - powiedział cytowany przez "Guardiana" prof. Mark Lawler z Queen's University Belfast, przewodniczący komisji stojącej za raportem. Jak dodał, trwa "wyścig z czasem", by "wykryć te pominięte nowotwory". Brak pilnych działań w celu przyspieszenia leczenia i badań może grozić "epidemią raka" - sugeruje raport.

Rak jest najczęstszą przyczyną zgonów wśród Europejczyków poniżej 65. roku życia.Syda Productions/Shutterstock

Zgromadzone dane pokazują, że zwiększył się odsetek pacjentów, u których nowotwór wykryto w późniejszych stadiach w porównaniu do okresu sprzed pandemii. To może grozić wyższą śmiertelnością i przyczynić się do "obniżenia jakości życia wielu europejskich pacjentów z rakiem".

Raport podkreśla, że w okresie pandemii zaniedbano nie tylko leczenie, ale również badania nad nowotworami. Inwazja Rosji na Ukrainę jest kolejnym "ogromnym wyzwaniem" dla onkologii. Oba te kraje mają bowiem znaczny wkład w badania nad rakiem. Komisja przewiduje, że negatywny wpływ będzie miał też brexit.

ZOBACZ TEŻ: Podali ludziom krew wytworzoną w laboratorium. Pierwsze tego typu badanie kliniczne na świecie

Rak główną przyczyną śmierci Europejczyków poniżej 65. roku życia

Według szacunków Komisji Europejskiej, w 2020 roku w Europie odnotowano ok. 4 milionów nowych przypadków raka. W tym samym roku nowotwór był przyczyną śmierci ok. 1,9 miliona osób. "Podczas gdy Europejczycy stanowią zaledwie jedną dziesiątą światowej populacji, około 25 proc. wszystkich rocznych przypadków raka występuje w Europie. Jest to druzgocące dla rodzin i przyjaciół osób dotkniętych chorobą, ma też duży wpływ na przeciążone systemy opieki zdrowotnej w poszczególnych krajach, co wskazuje na pilną potrzebę podjęcia działań" - czytamy na stronie Komisji.

Rak jest najczęstszą przyczyną zgonów wśród Europejczyków poniżej 65. roku życia. Choroby onkologiczne to druga najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce po chorobach układu krążenia. Według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów, w Polsce każdego roku na nowotwory złośliwe zapada ponad 160 tysięcy osób, a 100 tysięcy z ich powodu umiera.

Wpływ pandemii COVID-19 na terapie onkologiczne i diagnozę nowotworów w Polscetvnmeteo.pl za European Cancer Organisation

Prezes Polskiej Unii Onkologii, doktor Janusz Meder podczas debaty Medycznej Racji Stanu w 2021 roku podkreślał, że w przypadku kobiet pomiędzy 25. a 64. rokiem życia pierwszą przyczyną zgonów są nowotwory. - Ta tendencja będzie rosła. Według prognoz epidemiologicznych nowotwory staną się głównym zabójcą w XXI wieku - powiedział doktor Meder. Komisja Europejska odnotowała, że istnieją szacunki, wedle których wraz ze starzeniem się populacji Europy liczba osób, u których zdiagnozowano raka, może wzrosnąć nawet o 18 proc. w 2040 roku.

ZOBACZ TEŻ: Jedzenie tego zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Alarmujące dane naukowców

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: The Guardian, The Lancet Oncology, European Comission, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock