Brytyjczyk Julian King, desygnowany przez rząd w Londynie na członka Komisji Europejskiej, ma zostać komisarzem ds. unii bezpieczeństwa. We wtorek szef KE Jean-Claude Juncker ogłosił, że zamierza powierzyć mu tę nową tekę.
Jak podała KE w komunikacie, 11 lipca Juncker przeprowadził rozmowę z Kingiem, który ma zastąpić w Komisji Jonathana Hilla jako przedstawiciel Wielkiej Brytanii. Hill, który w KE odpowiadał za stabilność finansową, usługi finansowe i unię rynków kapitałowych, zrezygnował z funkcji unijnego komisarza po referendum, w którym większość Brytyjczyków opowiedziała się za wystąpieniem z UE. Jego obowiązki przejął wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis z Łotwy.
"Na podstawie rozmowy przewodniczący Juncker ogłosił dziś zamiar powierzenia teki dotyczącej unii bezpieczeństwa sir Julianowi Kingowi" - poinformowała Komisja.
Nowa teka dla Brytyjczyka
Decyzja ta oznacza też, że Juncker postanowił wyodrębnić całkiem nową tekę w swojej Komisji Europejskiej; obecnie nie ma w niej komisarza ds. unii bezpieczeństwa. Jak wyjaśniono w komunikacie, komisarz odpowiedzialny za ten zakres spraw będzie wspierał wdrażanie Europejskiej Agendy Bezpieczeństwa, przyjętej przez KE 28 kwietnia 2015 r. Ma pracować pod kierunkiem pierwszego wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa i współpracować z komisarzem ds. migracji i spraw wewnętrznych Dimitrisem Awramopulosem. "Ponieważ ta nowa teka uzupełnia już istniejące, zakres odpowiedzialności pozostałych komisarzy jest nienaruszony" - informuje KE.
W liście do przyszłego brytyjskiego komisarza Juncker napisał, że ma on zajmować się m.in. problemem radykałów, którzy przystąpili do grup terrorystycznych czy tzw. Państwa Islamskiego i wracają do Europy, gdzie mogą planować zamachy. Ma też działać na rzecz poprawy wymiany informacji wywiadowczych między krajami UE, a także przeciwdziałania radykalizacji oraz wzmacniania bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej i tzw. miękkich celów ataków.
- Chodzi o bardzo konkretne działania antyterrorystyczne, w których UE może stworzyć wartość dodaną. Walka z terroryzmem jest przede wszystkim w kompetencji państw członkowskich UE, ale potrzebujemy więcej koordynacji i większej wymiany informacji - powiedziała rzeczniczka KE Mina Andreewa na konferencji prasowej.
King będzie pracować pod kierunkiem pierwszego wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa i współpracować z komisarzem ds. migracji i spraw wewnętrznych Dimitrisem Awramopulosem. "Ponieważ ta nowa teka uzupełnia już istniejące, zakres odpowiedzialności pozostałych komisarzy jest nienaruszony" - informuje KE.
Przed podjęciem decyzji Juncker skonsultował się z szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem i kilkoma liderami grup politycznych w PE, a także poinformował o swej decyzji brytyjską premier Theresę May.
Londyn zadowolony
"Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję przewodniczącego Komisji Europejskiej. Bezpieczeństwo jest sprawą kluczową dla wszystkich państw członkowskich, a współpraca w UE pomoże chronić nas przed różnorodnymi zagrożeniami, z jakimi się mierzymy" - podkreśliła rzeczniczka premier Wielkiej Brytanii Theresy May w oświadczeniu.
Formalnie nowego komisarza musi powołać Rada UE (przedstawiciele rządów) po konsultacjach z Parlamentem Europejskim.
Autor: mm/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: HM Government