Nocne ataki Izraela na kryjówki i bazy Hamasu

Źródło:
PAP, Reuters

Armia izraelska zabiła kilkudziesięciu członków organizacji terrorystycznej Hamas w Strefie Gazy podczas trwającej w nocy operacji lądowej - poinformowały siły zbrojne Izraela. W ciągu poprzedniego dnia przeprowadzono ostrzały około 600 celów Hamasu. W tvn24.pl podsumowujemy najważniejsze wydarzenia z ostatnich godzin z Izraela i Strefy Gazy.

> Siły lądowe Izraela zlikwidowały bojowników Hamasu, którzy zabarykadowali się w budynkach w Strefie Gazy i próbowali atakować oddziały izraelskie. Ponadto lotnictwo izraelskie przeprowadziło nalot z użyciem dronów na bazę Hamasu, zabijając około 20 osób. Kilkadziesiąt osób zostało rannych.

> Armia izraelska poinformowała, że wśród około 600 celów, ostrzelanych w niedzielę w Strefie Gazy, były magazyny uzbrojenia, a także kryjówki i bazy Hamasu.

> Izraelskie naloty uderzyły w obszary w pobliżu szpitali Al-Shifa i Al-Quds w Strefie Gazy. Siły zbrojne starły się w strefie przygranicznej na wschód od miasta Chan Junus na południu - podają palestyńskie media.

> Urzędnicy palestyńscy poinformowali, że w szpitalu Al-Shifa schroniło się około 50 tysięcy osób.

Izrael: w Strefie Gazy jest 239 zakładników
Izrael: w Strefie Gazy jest 239 zakładników

> Reporter TVN24 Maciej Woroch porównał miasto Gaza do "ruin Warszawy po powstaniu". Jak przekazał, władze Izraela mówią o 1500 ofiarach wśród Izraelczyków i 5441 rannych. Palestyńskie władze podają zaś, że zginęło ponad 8 tysięcy Palestyńczyków w Strefie Gazy i 116 na Zachodnim Brzegu Jordanu, a 22 tysiące Palestyńczyków jest rannych.

> Lekarze i działacze Czerwonego Półksiężyca mieli usłyszeć wezwanie ze strony sił izraelskich do ewakuacji szpitala Al-Quds. W placówce przebywa 400 pacjentów. Jak przekazał przed godziną 9 czasu polskiego Woroch, bombardowania trwają. - Dwie minuty temu słychać było spadające bomby - mówił reporter.

> Mieszkańcy Strefy Gazy twierdzą, że przez całą noc słyszeli strzały i eksplozje.

> Konwój 23 ciężarówek z pomocą humanitarną wjechał w niedzielę wieczorem do Strefy Gazy przez przejście w Rafah na granicy z Egiptem - poinformował izraelski portal Ynet, powołując się na egipskich urzędników.

> Prezydent USA Joe Biden naciskał w niedzielę na izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, wzywając go do ochrony ludności cywilnej w Gazie oraz do "natychmiastowego i znacznego zwiększenia przepływu pomocy humanitarnej".

> Izraelskie wojsko poinformowało w niedzielę, że wezwania do ewakuacji Palestyńczyków na południe Strefy Gazy, tak by przenieśli się na tereny znajdujące się z dala od operacji wymierzonej w Hamas, mają charakter pilny.

- Przez ostatnie dwa tygodnie wzywaliśmy mieszkańców północnej części Strefy Gazy i miasta Gaza do tymczasowego przeniesienia się na południe. Ma to na celu zapewnienie im bezpieczeństwa. Dzisiaj podkreślamy, że jest to pilne wezwanie - oświadczył rzecznik izraelskiej armii kontradmirał Daniel Hagari.

Trwają zacięte walki w Strefie Gazy
Trwają zacięte walki w Strefie Gazy

> Michał Wojnarowicz, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, mówił na antenie TVN24, że głównym celem Izraela jest zlikwidowanie Hamasu. - Premier Netanjahu sugerował, że głównym celem jest zniszczenie Hamasu i pozbawienie sprawczości tej organizacji. Sprawa zakładników jest równie istotna. Być może presja międzynarodowa i militarna Izraela sprawi, że Hamas część tych osób wypuści bez szczególnego wpływu Izraela - twierdzi Wojnarowicz.

> Wojnarowicz wskazał na dwa "potencjalne punkty eskalacyjne". - Na Zachodnim Brzegu Jordanu sytuacja bezpieczeństwa jest coraz gorsza, bo z jednej strony są starcia w palestyńskich miastach, a z drugiej jest duży wzrost ataków osadników żydowskich na Palestyńczyków, którzy nie mają z tą sprawą nic wspólnego i są ofiarami ataków. Front północny, czyli coraz bardziej krwawy i angażujący wymianę ognia z Hezbollahem z Libanu. To są dwa regiony, które bym wskazał, jako główne potencjalne punkty eskalacyjne - powiedział ekspert.

> Izraelskie wojsko zasygnalizowało w niedzielę zamiar okrążenia Gazy, stolicy Strefy Gazy, publikując zdjęcia czołgów na zachodnim wybrzeżu enklawy 48 godzin po wydaniu rozkazu rozszerzenia operacji lądowych na Strefę Gazy - podała agencja Reutera.

> Kontradmirał Daniel Hagari poinformował, że w Strefie Gazy przetrzymywanych jest 239 zakładników, których porwano w trakcie uderzenia Hamasu na terytorium Izraela na początku października. Liczba ta - jak podkreślił rzecznik izraelskiej armii - może wzrosnąć.

> Według izraelskiego rządu ponad połowa zakładników przetrzymywanych przez Hamas posiada zagraniczne paszporty 25 krajów, w tym 54 to obywatele Tajlandii.

> Izrael w piątek wieczorem rozpoczął drugi etap wojny z Hamasem, kierując do Strefy Gazy większą liczbę sił lądowych. Według władz najważniejszym - oprócz zniszczenia Hamasu - celem operacji jest uwolnienie zakładników przetrzymywanych w Strefie.

> W Libanie pogrążonym w kryzysie gospodarczym narastają obawy, że kraj zostanie wciągnięty w wojnę pomiędzy Izraelem a Hamasem. Według zapowiedzi izraelskich władz mogłoby mieć dla niego katastrofalne skutki. O sytuacji Libanu w czasie wojny Izraela z palestyńskim Hamasem pisze dziennik "Washington Post". Tymczasem w niedzielę wieczorem działający z terytorium Libanu Hezbollah poinformował, że zestrzelił izraelski dron. Pierwszy raz od początku eskalacji konfliktu.

> Jad Waszem przekształca część swojej placówki w Jerozolimie w szkołę, aby stworzyć środowisko do nauki dla ewakuowanych dzieci ze Strefy Gazy - poinformował w niedzielę portal Times of Israel.

> W wojnie Izraela z Hamasem w ciągu zaledwie trzech tygodni śmierć poniosło już 3195 dzieci, czyli więcej niż ginęło każdego roku we wszystkich strefach konfliktów na świecie od 2019 roku - zaalarmowała w niedzielę organizacja humanitarna Save the Children.

Michał Wojnarowicz o sytuacji w Strefie Gazy
Michał Wojnarowicz o sytuacji w Strefie Gazy

Autorka/Autor:kz,ek//mrz

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: