"Kraj jezior i wulkanów" wycofuje się z UNESCO

shutterstock_1025999134 Słoneczny dzień w mieście San Juan Del Sur w Nikaragui, widok z lotu ptaka
Nikaragua. Prezydent Daniel Ortega na nagraniach archiwalnych
Źródło: Reuters Archive

Nikaragua wycofuje się z członkostwa w UNESCO, Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Edukacji, Nauki i Kultury. Tym samym UNESCO stała się piątą w tym roku międzynarodową agencją, z której nikaraguański Daniel Ortega i jego żona, wiceprezydentka Rosario Murillo wycofują swój pogrążony w kryzysie społeczno-politycznym kraj.

Kluczowe fakty:
  • Nikaragua pogłębia się w wewnętrznym kryzysie, ale jednocześnie gwałtownie rośnie jej popularność turystyczna.
  • Ta decyzja pozbawi naród Nikaragui korzyści płynących ze współpracy w dziedzinie edukacji i kultury - ostrzega UNESCO.
  • Daniel Ortega w 2021 roku w kontrowersyjnych okolicznościach został wybrany na piątą kadencję prezydencką.

"Jako Dyrektorka Generalna UNESCO otrzymałam dziś rano list od rządu Nikaragui informujący o wycofaniu się z Organizacji. Jest to odpowiedź na wczorajsze przyznanie przez niezależne międzynarodowe jury Światowej Nagrody Wolności Prasy UNESCO/Guillermo Cano nikaraguańskiej gazecie 'La Prensa'" - przekazała Audrey Azoulay w oświadczeniu na stronie UNESCO.

"Ubolewam nad tą decyzją, która pozbawi naród Nikaragui korzyści płynących ze współpracy, zwłaszcza w dziedzinie edukacji i kultury. UNESCO w pełni realizuje swój mandat, broniąc wolności słowa i wolności prasy na całym świecie" - dodała szefowa Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Edukacji, Nauki i Kultury.

W Nikaragui znajdują się obecnie dwa miejsca na światowej liście UNESCO, spodziewane było dopisanie kolejnych. Państwo to w ostatnich latach notowało gwałtowny wzrost ruchu turystycznego wynoszący kilkadziesiąt procent rocznie. Z racji swoich wyjątkowych walorów turystycznych ten coraz popularniejszy kierunek turystyczny nazywany bywa "ukrytym klejnotem Ameryki Środkowej" oraz "krajem jezior u wulkanów". To drugie określenie wykorzystała m.in. Europejska Agencja Kosmiczna pokazując zdjęcia Nikaragui z orbity.

Nikaragua wycofuje się z UNESCO

UNESCO to kolejna międzynarodowa organizacja, z której w ostatnim czasie wycofała się Nikaragua. Na początku stycznia tego roku Nikaragua oznajmiła, że występuje z ONZ-owskiej Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) i nakazała "niezwłoczne zamknięcie" jej przedstawicielstwa w stolicy kraju, Managui. Nastąpiło to bezpośrednio po tym, jak FAO umieściła Nikaraguę na liście krajów, których ludność cierpi dotkliwy głód.

"Postawa FAO wyraża brak szacunku dla Nikaragui i jest nie do zaakceptowania, wobec czego komunikujemy wycofanie Nikaragui z tej organizacji i zarządzamy natychmiastowe zamknięcie jej reprezentacji i biur w naszym kraju" - napisał w odpowiedzi nikaraguański minister spraw zagranicznych Valdrack Jaentsche.

27 lutego Nikaragua wycofała się również z Rady Praw Człowieka ONZ (UNHRC), odrzucając raport, który wydała grupa ekspertów, domagający się na jego podstawie postawienia nikaraguańskiego rządu przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości pod zarzutem "pozbawienia decyzją rządu obywatelstwa co najmniej 452 Nikaraguańczyków ze względu na ich poglądy".

Nieco wcześniej w tym samym miesiącu Nikaragua ogłosiła, że odwołuje swych przedstawicieli z Międzynarodowej Organizacji Pracy OIT, motywując decyzję rzekomo "destabilizującym wpływem jej działań na sytuację w kraju" i "nadmiernymi ingerencjami", oraz z Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (OIM).

Kryzys w Nikaragui

Nikaragua od czasu masowych demonstracji antyrządowych z 2018 roku przeżywa głęboki kryzys polityczny i społeczny. Pogłębił się on, gdy w 2021 roku Ortega został wybrany na piątą kadencję prezydencką w kontrowersyjnych wyborach, podczas gdy jego główni przeciwnicy polityczni znaleźli się w więzieniach lub musieli opuścić ojczyznę.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: