Nikaragua zakazała działalności 1500 organizacji pozarządowych, w tym wielu związanych z Kościołem katolickim i ewangelickim – ogłoszono w poniedziałek oficjalnym dzienniku "La Gaceta". Mienie zamkniętych organizacji zostanie zajęte przez państwo.
Portal Onda Local podał, że 700 z organizacji zamkniętych w poniedziałek jest związanych z Kościołem katolickim lub ewangelickim. Są wśród nich również stowarzyszenia biznesowe, społeczne, kulturalne, sportowe i młodzieżowe – przekazał portal.
CZYTAJ WIĘCEJ: Duchowieństwo ofiarą "łapanki". Katolickie stowarzyszenie: to robota prezydenta i jego żony, pani wiceprezydent
Według komunikatu ministerstwa spraw wewnętrznych, organizacje, którym odebrano osobowość prawną, nie wywiązały się z powinności dotyczących ujawniania informacji o swoim finansowaniu. Władze zaostrzyły niedawno przepisy dotyczące funkcjonowania NGO.
To kolejna odsłona kampanii prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu i protestanckiemu, społeczeństwu obywatelskiemu i opozycji. Łącznie od 2018 roku reżim zakazał działalności ponad pięciu tysięcy organizacji, a majątki większości zostały przejęte przez państwo.
CZYTAJ TEŻ: Miss Universe skazana na wygnanie. "Dała się wybrać najpiękniejszą kobietą świata bez autoryzacji władz"
Nikaragua od czasu masowych demonstracji antyrządowych z 2018 roku przeżywa kryzys polityczny i społeczny. Pogłębił się on, gdy w 2021 roku Ortega został wybrany na piątą kadencję prezydencką w kontrowersyjnych wyborach, podczas gdy jego główni przeciwnicy polityczni znaleźli się w więzieniach lub musieli opuścić ojczyznę.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: JAIRO CAJINA/AFP/East News