"Nieprawidłowości" w głosowaniu nad konstytucją Egiptu


Egipski Front Ocalenia Narodowego, skupiający znaczną część nieislamskiej opozycji, oskarżył Braci Muzułmańskich o próbę sfałszowania sobotniego referendum konstytucyjnego poprzez powszechne dopuszczanie się "nieprawidłowości" w procesie głosowania.

Komunikat ogłoszony przez Front wyraża "głębokie zaniepokojenie i oburzenie z powodu rozmiarów nieprawidłowości", które wskazują na "wyraźnie zamierzone przez Braci Muzułmańskich fałszowanie woli wyborców w celu doprowadzenia do uchwalenia konstytucji w jej obecnym kształcie".

Opozycja odrzuca projekt ustawy zasadniczej, który opracowała konstytuanta zdominowana przez islamistów, ponieważ obawia się, że posłuży ona do wprowadzenia w Egipcie muzułmańskiego prawa szariatu.

Trudno o uczciwość

Centrum Operacyjne Frontu, które monitoruje przebieg referendum, wskazuje na "powszechne dopuszczanie się nieprawidłowości w głosowaniu, przy czym sposób działania (Braci Muzułmańskich) we wszystkich prowincjach jest podobny".

Koalicja opozycyjna, której przewodzi laureat Pokojowej Nagrody Nobla Mohamed ElBaradei, zaapelowała do wszystkich instytucji uczestniczących w przeprowadzaniu głosowania o "działanie z poczuciem odpowiedzialności w celu zagwarantowania jego uczciwego przebiegu". Jednocześnie wezwała Egipcjan do powszechnego udziału w głosowaniu i odrzucenia projektu ustawy zasadniczej.

Sposoby fałszowania

Wśród sposobów fałszowania wyników referendum przez Braci Muzułmańskich Front Ocalenia Narodowego wymienia trzy najczęściej stosowane:

- używanie w lokalach wyborczych nieopieczętowanych urn;

- stosowanie do naznaczania palców osób, które już skorzystały z prawa głosu, nie specjalnego niezmywalnego tuszu, lecz płynu, który można z łatwością zmyć wodą, co pozwala tym samym osobom na wielokrotne oddawanie głosu;

- tworzenie przy wejściach do lokali wyborczych sztucznego tłumu, który nie wpuszcza do środka wyborców nienależących do Braci Muzułmańskich i ich zwolenników.

Dwa etapy referendum

Referendum rozłożono na dwa etapy, ponieważ większość egipskich sędziów odmówiła nadzorowania go na znak protestu przeciwko dekretowi prezydenta Mohammeda Mursiego, który tymczasowo uniemożliwiał zaskarżanie jego działań w sądzie.

Dekret został odwołany wskutek masowych protestów Egipcjan, ale w nowym pozostały artykuły chroniące konstytuantę przed rozwiązaniem.

Referendum odbywa się w sobotę w Kairze, Aleksandrii i Asuanie, a za tydzień - w Gizie, Port Saidzie i Suezie.

Autor: zś//gak / Źródło: PAP