Zofia Korbońska nie żyje. Wybitna działaczka Polonii amerykańskiej, wdowa po Stefanie Korbońskim, szefie Kierownictwa Walki Cywilnej AK w czasie okupacji hitlerowskiej. Zmarła w poniedziałek w Waszyngtonie. Miała 95 lat.
Zofia Korbońska w 1941 była jedną z organizatorek tajnej radiostacji Kierownictwa Walki Cywilnej. Uczestniczka powstania warszawskiego. Wspólnie z mężem aresztowana przez NKWD w czerwcu 1945, zwolniona po utworzeniu Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej. W 1947, kiedy Korbońskiemu zagroziło aresztowanie ze strony komunistycznych władz, uciekła z nim do Szwecji.
Walczyła o prawdę o Państwie Podziemnym
W listopadzie 1947 zamieszkali w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracowała w "Głosie Ameryki". Działała też w Kongresie Polonii Amerykańskiej (KPA) i Fundacji im. Jana Pawła II.
- W KPA pani Zofia nie pełniła kierowniczych stanowisk, ale brała czynny udział w inicjatywach i imprezach organizacji. Była patronem-seniorem Kongresu - powiedział działacz KPA w Waszyngtonie Ted Mirecki.
Po odzyskaniu przez Polskę suwerenności w 1989 roku często przyjeżdżała do Polski, m.in. na uroczystości 60. rocznicy powstania warszawskiego. W 2006 roku otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył ją Krzyżem Wielkim Orderu Polonia Restituta.
Była też współzałożycielką Fundacji im. Stefana Korbońskiego. - Pani Zofia bardzo się przejmowała niektórymi publikacjami w III Rzeczpospolitej na temat Polskiego Państwa Podziemnego, którym zarzucała niedocenianie jego unikalności. Dlatego założyła fundację - powiedział Mirecki.
Odznaczana za zasługi
W 2006 otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy. Przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego została odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Polonia Restituta.
Od dłuższego czasu chorowała na chorobę nowotworową i niewydolność układu oddechowego i przebywała pod intensywną opieką w domu.
Pogrzeb odbędzie się pod koniec tygodnia. Planuje się mszę żałobną w Waszyngtonie i złożenie ciała do grobu rodzinnego na cmentarzu polskim w Doylestown (Amerykańskiej Częstochowie) w stanie Pensylwania.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP