Norweska prokuratura zarządziła wypuszczenie iracko-kurdyjskiego imama, którego oskarżano o działalność terrorystyczną i planowanie zamachów. Powodem jest wycofanie przez Włochy wniosku o ekstradycję.
Mułła Krekar uważany jest za jednego z szefów sunnickiej organizacji terrorystycznej Ansar al-Islam działającej w irackim Kurdystanie. Mężczyzna został zatrzymany w Norwegii w listopadzie 2015 roku.
Jego aresztowanie było częścią większej operacji w całej Europie, w czasie której zatrzymano kilkanaście osób.
"To jest coś, co musimy zaakceptować"
Norweska prokuratura oświadczyła w środę, że włoskie władze wycofały wniosek o ekstradycję islamskiego kaznodziei, nie podając przyczyn. Prokuratura "zarządziła wypuszczenie mułły Krekara".
- To jest coś, co musimy zaakceptować - oświadczyła premier Norwegii Erna Dolberg, dodając, że decyzja ws. uwolnienia Krekara nie należała do polityków.
Norweska prokuratura w datowanym na 25 listopada liście do ministra sprawiedliwości Włoch domaga się wyjaśnień.
Oskarżenia o planowanie zamachów
Kerkar decyzją norweskiej prokuratury zostanie wypuszczony na wolność. Nie mógł być deportowany do Iraku, bo lokalne władze nie są w stanie zagwarantować, że nie zostanie stracony.
W ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy Norwegii zgodził się na ekstradycję Irakijczyka do Włoch. Mężczyzna od 1991 roku przebywał w Norwegii jako uchodźca, kilkukrotnie był skazywany w tym czasie na więzienie. W ubiegłym roku włoskie władze wskazały 15 domniemanych członków grup islamistycznych, którzy zostali aresztowani na terenie sześciu państw UE. Oskarżano ich o planowanie zamachów w Europie i na Bliskim Wschodzie.
Na liście Włochów był Krekar, który wówczas odsiadywał w norweskim więzieniu 18-miesięczny wyrok za groźby pod adresem Kurda oraz zachęcanie w wywiadzie do przestępstw.
Chciał stworzyć islamskie państwo z bin Ladenem
Krekar to znana postać w Norwegii. W 2009 roku wywołał kontrowersje, kiedy w wywiadzie telewizyjnym zapowiedział utworzenie islamskiego kalifatu w Iraku, twierdząc, że dżihadyści nie mają swojego państwa poza Islamskim Emiratem Afganistanu [tak Afganistan określali talibowie - red.]. Władze w islamskim państwie powinni sprawować - jak wskazywał - Osama bin Laden oraz inni przywódcy Al-Kaidy.
Po tym wywiadzie norweska Partia Postępu wezwała do zatrzymania Krekara, a Partia Pracy po raz pierwszy zapowiedziała powołanie zespołu, który zbada, czy osoby określane jako "zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego" w przestrzeni publicznej mogą zostać aresztowane.
Autor: pk//rzw / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Frida Tørring