Spośród 100 najlepszych uniwersytetów na świecie 36 znajduje się w Europie - wynika z tegorocznego rankingu Times Higher Education World University Rankings na 2023 rok. W zestawieniu dominują uczelnie amerykańskie i brytyjskie, a zwycięzca jest ten sam już siódmy rok z kolei.
Ranking Times Higher Education World University Rankings na 2023 rok obejmuje 1799 uczelni ze 104 krajów i regionów. Tegoroczna edycja jest już trzynastą z kolei. W pierwszej, w 2011 roku, liczba uniwersytetów z państw Europy w pierwszej setce wyniosła 28. Najwyższą liczbę odnotowano natomiast w 2016 roku, gdy aż 42 europejskie uczelnie znalazły się w zestawieniu. W czołowej dziesiątce dominują jednak uczelnie amerykańskie.
Czołowa dziesiątka
Ranking przygotowywany jest za pomocą trzynastu wskaźników, które mierzą wyniki uczelni w czterech obszarach: nauczanie, badania, transfer wiedzy i perspektywa międzynarodowa. Od początku istnienia rankingu jedynie trzynastu różnym uczelniom udało się dostać do czołowej dziesiątki. Cztery z nich znajdują się w Europie, a pozostałe dziewięć w USA. W ścisłej czołówce najlepszych światowych uniwersytetów od lat znajdują się te amerykańskie i brytyjskie.
Najlepszym uniwersytetem na 2023 rok został siódmy raz z kolei University of Oxford. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się uczelnie amerykańskie: Harvard University i Stanford University. Na czwartym miejscu znajduje się brytyjski University of Cambridge, a na kolejnych pięciu miejscach uczelnie w USA: Massachusetts Institute of Technology, California Institute of Technology, Princeton University, University of California w Berkeley i Yale University. Ostatnie miejsce w dziesiątce przypadło Imperial College London.
Jak sobie radzą uniwersytety z Europy?
Spośród krajów Europy tylko uczelniom brytyjskim, niemieckim i holenderskim w historii rankingu udawało się zdobyć kilka miejsc w czołowej setce - żadne inne europejskie państwo nigdy nie zdobyło więcej niż pięciu miejsc w rankingu. Od 2011 roku Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Szwajcaria i Francja miały przynajmniej jedną uczelnię w "Top 100" w każdej edycji. Łącznie jedynie 12 krajów Europy choć raz miało swoją reprezentację rankingu od początku jego powstania. W 2023 roku łącznie w pierwszej setce USA mają 34 uczelnie, Wielka Brytania - 10, Niemcy - 9, Holandia - 8, Australia - 7, Chiny - 7, Hong Kong - 5, Kanada - 4, Francja - 4, Szwajcaria - 4, Korea Południowa - 3, Japonia - 2, Singapur - 2, Belgia - 1.
W czołowej pięćdziesiątce rankingu znalazło się 15 uczelni z Europy, a w czołowej setce - 36. Oprócz wyróżnionych w pierwszej dziesiątce brytyjskich uczelni dobrze radzi sobie też szwajcarski ETH Zurich (4. w Europie, 11. na świecie). Po nim, z uniwersytetów europejskich, pojawia się brytyjski UCL (5. w Europie, 22. na świecie) i University of Edinburgh (6. w Europie, 29. na świecie). Następne w zestawieniu są dwie uczelnie niemieckie: Technical University of Munich i LMU Munich (kolejno 7. i 8. w Europie i 30. i 33. na świecie). Europejskie zestawienie zamyka King’s College London i London School of Economics and Political Science (LSE) (kolejno 9. i 10. w Europie, 35. i 37. na świecie).
Spośród innych europejskich państw bardzo dobre uniwersytety znajdują się też w Belgii - KU Leuven zajmuje 12. miejsce w Europie i 42. na świecie. Z francuskich uniwersytetów najlepszym jest Paris Sciences et Lettres – PSL Research University Paris (14. w Europie, 47. na świecie), ze szwedzkich Karolinska Institute (15. w Europie, 49. na świecie), z holenderskich Wageningen University & Research (17. w Europie, 59. na świecie).
Źródło: Euronews
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock