Świat

Morawiecki z wizytą w Londynie. Spotkał się z Theresą May

Świat


Premier Mateusz Morawiecki przybył w czwartek na Downing Street, gdzie weźmie udział w spotkaniu z szefową brytyjskiego rządu Theresą May. Następnie oboje wezmą udział w trzecich konsultacjach międzyrządowych z udziałem ministrów obu rządów.

Morawiecki zaznaczył, że "w kontekście brexitu ludzie często zapominają o innych obszarach współpracy", podkreślając, że dla władz w Warszawie Wielka Brytania jest "kluczowym partnerem" w wielu kwestiach, w tym także nauki i innowacji.

Jak podkreślił, szczególnie istotne są dla niego zapowiedzi brytyjskiego rządu, że "Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, ale nie wychodzi z Europy", co - jak tłumaczył - będzie miało szczególne przełożenie na dalszy rozwój relacji transatlantyckich. Dodał, że Wielka Brytania i Polska mogą pozostać "podstawą" i łącznikiem między Stanami Zjednoczonymi a Europą.

Polski premier powtórzył także znaczenie udzielenia "wzajemnych gwarancji" dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii i Brytyjczyków mieszkających w Polsce w obliczu planowanego brexitu.

May: prawa Polaków zagwarantowane

Z kolei Theresa May powiedziała, że formuła konsultacji międzyrządowych sprawdziła się jako skuteczna platforma wzmacniania relacji między krajami, m.in. dzięki podpisanemu w ubiegłym roku traktatowi o współpracy w zakresie polityki bezpieczeństwa i obronności.

Szefowa rządu w Londynie przypomniała, że polsko-brytyjskie relacje mają "bardzo szeroki zakres" i "długą historię", a dotychczasowe spotkania w formacie konsultacji międzyrządowych były "bardzo konstruktywne".

Jak jednak zaznaczyła, obie strony "mają jeszcze więcej do zrobienia, jeśli chodzi o współpracę w zakresie polityki bezpieczeństwa i obronności, wspierania NATO i zwalczania rosyjskiej agresji oraz zapewniania stabilności w regionie".

- Oczywiście jest też ważna kwestia praw obywatelskich i istotnego wkładu, jaki wnieśli Polacy, którzy zdecydowali się żyć w Wielkiej Brytanii - powiedziała. Dodała, że chce "powtórzyć, że ich (Polaków - red.) prawa będą zagwarantowane po tym, jak Wielka Brytania opuści Unię Europejską". Jak zaznaczyła, brytyjski rząd bardzo docenia wkład Polaków w brytyjską kulturę i gospodarkę.

Polsko-brytyjskie konsultacje

Podczas czwartkowej wizyty w Wielkiej Brytanii szefowi polskiego rządu towarzyszą m.in. minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, a także przedstawiciele resortów: obrony, spraw wewnętrznych i administracji, finansów oraz przedsiębiorczości i technologii.

Wśród głównych tematów rozmów mają być planowane wyjście Wielkiej Brytanii z UE i prawa milionowej mniejszości Polaków oraz przyszła współpraca w zakresie polityki obronnej i bezpieczeństwa, w szczególności w ramach struktur NATO.

Przed rozpoczęciem wspólnej sesji plenarnej z kluczowymi ministrami, szefowie obu rządów zostaną przywitani w reprezentacyjnym pałacyku brytyjskiego Foreign Office Lancaster House przez chór dziecięcy, który zaśpiewa polskie i angielskie kolędy, a także spotkają się z liderami polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii.

Autor: momo/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: