Zwolennicy Rosji zablokowani. Decyzja Centralnej Komisji Wyborczej

Źródło:
Newmaker, PAP
Protest prorosyjskiej partii Sor. Nagranie z czerwca 2023 roku
Protest prorosyjskiej partii Sor. Nagranie z czerwca 2023 rokuReuters Archive
wideo 2/5
Protest prorosyjskiej partii SorReuters Archive

Centralna Komisja Wyborcza Mołdawii nie zarejestrowała prorosyjskiego bloku Pobieda. W postanowieniu CKW argumentowała, że do bloku weszła niekonstytucyjna partia Sor, a jej lider, zbiegły oligarcha Ilan Shor, został skazany w Mołdawii na 15 lat więzienia.

O decyzji Centralnej Komisji Wyborczej poinformował w środę mołdawski portal Newsmaker. W postanowieniu CKW podano, że do bloku weszła niekonstytucyjna partia Sor, a jej lider, zbiegły oligarcha Ilan Shor, został skazany w Mołdawii na 15 lat więzienia.

Powodem decyzji CKW miało być rownież to, że w wyborach nie można zarejestrować bloku o nazwie podobnej do nazwy innej partii. "W tym przypadku nazwa bloku Pobieda Victorie jest podobna do nazwy partii Victorie, która wchodzi w jego struktury" - podał Newsmaker.

CZYTAJ: Mołdawski sąd konstytucyjny: działalność prorosyjskiej partii Sor niezgodna z prawem

Zjazd w Moskwie

Blok Pobieda powstał w kwietniu tego roku w Moskwie. Skupia pięć partii kontrolowanych przez Ilana Shora, który został przewodniczącym nowego ugrupowania. Pierwszy zjazd odbył się w rosyjskiej stolicy - przypomniał Newsmaker. Shor uciekł z Mołdawii, ale pojawił się na kwietniowym zjeździe. Są doniesienia, że przebywa w Izraelu.

Sekretarzem wykonawczym rady politycznej bloku została Jewgienija Gucul, obecnie przewodnicząca autonomicznej Gagauzji. Cucul jest zwolenniczką bliskich relacji z Moskwą.

Partia Sor została uznana za niekonstytucyjną w czerwcu zeszłego roku. Ugrupowanie przewodziło licznym protestom przeciwko prozachodnim władzom w Kiszyniowie.

Wybory prezydenckie w Mołdawii odbędą się 20 października. W tym samym dniu ma odbyć się także referendum w sprawie członkostwa kraju w Unii Europejskiej.

Po agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, sąsiadująca z Ukrainą Mołdawia - równolegle z rządem w Kijowie - złożyła wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej. Trzy miesiące później uzyskała status państwa kandydującego do UE, a w grudniu 2023 roku UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Mołdawią.

Autorka/Autor:tas/kab

Źródło: Newmaker, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: