Działalność prorosyjskiej partii Sor jest niezgodna z konstytucją - stwierdził mołdawski sąd konstytucyjny. Na mocy tego postanowienia partię uważa się za rozwiązaną z chwilą ogłoszenia orzeczenia. - Wraz z naszą drużyną jeszcze dojdziemy do władzy - skomentowała wiceprzewodnicząca partii Marina Tauber.
Mołdawski sąd konstytucyjny uznał w poniedziałek działalność prorosyjskiej partii Sor za niezgodną z konstytucją. Partia, której liderem jest ukrywający się w Izraelu Ilan Sor, przewodziła kilkumiesięcznym protestom przeciwko obecnym prozachodnim władzom Mołdawii.
Sor został oskarżony przez Kiszyniów i Zachód o próbę destabilizacji Mołdawii, a Stany Zjednoczone i Unia Europejska nałożyły na niego sankcje.
Na mocy postanowienia sądu partię uważa się za rozwiązaną z chwilą ogłoszenia orzeczenia. Ministerstwo sprawiedliwości Mołdawii ma powołać specjalną komisję, która przeprowadzi prawną procedurę likwidacji partii.
Parlamentarzyści wybrani z ramienia Sor zachowają mandaty w parlamencie Mołdawii jako posłowie niezależni, bez prawa wstępowania do innych frakcji parlamentarnych.
Wiceszefowa Sor: jeszcze dojdziemy do władzy
Ilan Sor nie skomentował decyzji sądu konstytucyjnego, ale wiceprzewodnicząca partii Marina Tauber wcześniej w poniedziałek potępiła postępowanie sądowe w sprawie jej ugrupowania.
- Wraz z naszą drużyną jeszcze dojdziemy do władzy. Dla nas ten haniebny proces stanowi doświadczenie - powiedziała Tauber. - Obywatele muszą mieć prawo do wolnego wyboru. Nasza ekipa będzie walczyć o wszystko, co dobre dla Mołdawii - dodała.
Ilan Sor wcześniej zaprzeczał, jakoby organizowane przez jego partię protesty miały na celu destabilizację Mołdawii i oskarżył prezydent Mołdawii Maię Sandu, sprawującą urząd od 2020 roku, o prowadzenie kraju w stronę bankructwa.
Wniosek o ekstradycję polityka
W kwietniu władze Mołdawii zwróciły się o rozpatrzenie wniosku o ekstradycję ukrywającego się w Izraelu polityka. Lider partii został skazany wcześniej na 15 lat więzienia za przestępstwa finansowe.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive