TVN24 | Świat

Pierwszy kraj w Europie ze szczepionką w ramach COVAX

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Do Kiszyniowa dotarła pierwsza partia ponad 14 tysięcy dawek szczepionki przeciw koronawirusowi. Mołdawia jest pierwszym krajem w Europie, który otrzymał preparat w ramach programu COVAX.

Maia Sandu podziękowała na Twitterze Niemcom, a także innym państwom Unii Europejskiej, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i UNICEF za dostawy szczepionki.

COVAX to wspierana przez WHO globalna inicjatywa, zrzeszająca rządy i wytwórców farmaceutycznych. Jej celem jest zagwarantowanie szczepionek dla krajów rozwijających się i wyrównanie szans dostępu do tych preparatów.

Według danych z czwartku w Mołdawii koronawirusem zakaziło się już 191 197 osób, na COVID-19 zmarło 4049. W czwartek odnotowano najwyższą dotąd liczbę nowych infekcji – 1800 - podał portal Newsmaker.

Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły w Mołdawii 2 marca. Otrzymało je już 3849 osób, w tym 1245 w ciągu minionej doby. Pierwszym etapem szczepień objęci są pracownicy służby ochrony zdrowia. Według planu ogłoszonego przez rząd, szczepienia będą się odbywać w trzech etapach, a w ciągu pierwszych dwóch miesięcy zaszczepieni zostaną pracownicy służby zdrowia i służb socjalnych, w sumie około 70 tysiecy osób.

Kolejny etap, który ma trwać cztery miesiące, obejmie osoby powyżej 60. roku życia oraz cierpiących na schorzenia chroniczne, nauczycieli i pracowników policji, wojskowych, personelu więzień. W sumie w grupie tej jest ok. 733 tys. osób.

Trzeci etap będzie skierowany do pozostałych grup ludności i będzie trwać dopóty, dopóki w kraju nie ukształtuje się zbiorowa odporność na wirusa. Szczepionki mają być dobrowolne i bezpłatne.

Jak dotąd, oprócz preparatów przekazanych przez COVAX, Mołdawia otrzymała od Rumunii 20 tysięcy dawek preparatu AstraZeneca. W sumie kraj ten ma przekazać Kiszyniowowi dziesięć razy więcej szczepionek.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock