Obecność cząsteczek mikroplastiku w organizmie może wpływać na zmiany w zachowaniu podobne do demencji, ocenili naukowcy w nowym badaniu. Podkreślili, że po spożyciu mikroplastik może przeniknąć do wszystkich narządów, nawet mózgu.
Wyniki nowego badania opublikowano 1 sierpnia w czasopiśmie naukowym "International Journal of Molecular Science". Badacze chcieli sprawdzić, w jaki sposób spożycie mikroplastiku przez myszy wpłynie na funkcjonowanie ich narządów oraz zachowanie. W tym celu podali im różne ilości wody pitnej, w której to jego cząsteczki się znajdują.
ZOBACZ TEŻ: Mikroplastik może być jeszcze bardziej niebezpieczny. Na cząsteczkach mogą gromadzić się trujące substancje
Mikroplastik zmienia zachowanie
Jak przekazali naukowcy, obecność mikroplastiku w organizmach biorących udział w badaniu myszy wykryto we wszystkich ich tkankach. Współautor badania Jaime Ross podkreślił w oświadczeniu, że odnalezienie go w układzie trawiennym było prawdopodobne ze względu na to, że wodę podawano tym zwierzętom doustnie. Substancje te znajdowały się jednak również poza nim. "Wykrycie mikroplastiku w sercu czy płucach sugeruje, że wykracza on poza układ trawienny i prawdopodobnie przechodzi do krążenia ogólnoustrojowego" - wskazał Ross.
Naukowcy zauważyli też, że obecność mikroplastiku wpływała na zmiany w zachowaniu myszy podobne do tych, które można zaobserwować w przypadku demencji u ludzi. Silniejszy był jego wpływ u myszy w starszym wieku. "Tak naprawdę nikt nie rozumie cyklu życia mikroplastiku w organizmie, więc chcemy ustalić, co się dzieje, gdy się starzejemy" - przekazał Ross.
Mikroplastik - czym jest?
Mikroplastik to drobinki plastiku o wielkości od 0,1 mikrometra do 5 mm. Obecny jest w środowisku, żywności i kosmetykach, głównie z powodu zanieczyszczenia i nieodpowiedniego gospodarowania odpadami komunalnymi. Do środowiska naturalnego przedostaje się głównie z wodą. W 2019 roku kanadyjscy naukowcy oszacowali, że ludzie spożywają 39-52 tys. cząsteczek mikroplastiku rocznie. Liczba ta może być wyższa, gdy dana osoba pije np. wodę z plastikowych butelek.
"W związku z tym, że wystawienie ludzi na mikroplastik jest nieuniknione ze względu na jego wszechobecność w środowisku, konieczne jest lepsze zrozumienie jego toksyczności, aby ograniczyć jego wpływ na zdrowie ludzkie" - podkreślili autorzy nowego badania.
Źródło: Euronews, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock