"Nie wolno pójść za pokusą powrotu do działań narodowo-państwowych"


Utrzymanie największych europejskich osiągnięć, czyli otwartych granic wewnętrznych i wspólnej waluty, "leży w naszym najgłębszym własnym narodowym interesie" - oświadczyła w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel.

- Żaden europejski kraj nie korzysta na tym tak jak Niemcy - zaznaczyła Merkel w Bundestagu w rządowej deklaracji przed rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym szczytem Unii Europejskiej w Brukseli.

Działania "narodowo-państwowe" nie do przyjęcia

Kanclerz podkreśliła, że do zagwarantowania pokoju, wolności i dobrobytu niezbędne są nieustannie znaczne wysiłki i solidarność w UE, a "żadnemu państwu w Europie nie uda się samemu zapewnić sobie trwałej korzystnej pozycji w globalnej rywalizacji".

Według szefowej niemieckiego rządu "odgradzanie się nie jest w XXI wieku rozsądną opcją", a uporanie się z terroryzmem, zmianami klimatycznymi, kryzysem wokół uchodźców i przyczynami przymusowej migracji może nastąpić tylko wspólnie. - Dlatego właśnie w trudnych czasach nie wolno nam pójść za pokusą powrotu do działań narodowo-państwowych - podkreśliła Merkel.

Jak powiedziała, Niemcy na prośbę Francji udzielają wsparcia działaniom zbrojnym przeciwko Państwu Islamskiemu, z czym wiążą się wysiłki na rzecz rozwiązania politycznego. - Chodzi o to, by zakończyć wojnę, i to bez (syryjskiego prezydenta Baszara) Asada - podsumowała sens przedsięwzięć dyplomatycznych.

Bez zmian wobec Rosji

W opinii niemieckiej kanclerz sankcje wobec Rosji będą mogły zostać złagodzone tylko w razie całkowitego uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. - Nadal uznajemy, że ewentualne zniesienie sankcji wobec Rosji uzależnione jest od pełnej realizacji pakietu (porozumień pokojowych) z Mińska - zadeklarowała Merkel.

Odnosząc się do brytyjskich żądań daleko idącego zreformowania UE zapewniła, że niemiecki rząd nie zgodzi się na kwestionowanie zasadniczych osiągnięć integracji europejskiej, jak zasada swobodnego ruchu osobowego i niedyskryminowanie obywateli państw UE.

- Nadzieję budzi w nas to, że znajdowano dotąd zawsze dobre i uzgodnione rozwiązania, gdy państwo członkowskie widziało potrzebę sprecyzowania swej roli w Unii Europejskiej - zaznaczyła.

Autor: adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: