Armia skierowała ponad 900 żołnierzy do odbicia porwanych rodzin. W tle walki w kartelu Sinaloa

Źródło:
PAP
Ovidio Guzman to syn barona narkotykowego Joaquina "El Chapo" Guzmana (wideo archiwalne)
Ovidio Guzman to syn barona narkotykowego Joaquina "El Chapo" Guzmana (wideo archiwalne)
Reuters
Ovidio Guzman to syn barona narkotykowego Joaquina "El Chapo" Guzmana (wideo archiwalne)Reuters

Władze Meksyku wysłały ponad 900 żołnierzy do stanu Sinaloa, na zachodzie kraju, aby uwolnić rodziny porwane podczas walk o władzę w kartelu z Sinaloa, kierowanym w przeszłości przez barona narkotykowego Joaquina Guzmana zwanego "El Chapo".

Według meksykańskich mediów, między innymi stacji Milenio TV, władze nie posiadają dokładnych informacji o liczbie uprowadzonych, ani o osobach zabitych podczas masowego porwania. Telewizja utrzymuje, że w sobotę rano w centrum Sinaloa porwano 25 osób.

Porwanych mogło zostać ponad 150 osób

Jedno ze źródeł portalu Infobae podaje jednak, że do soboty rano potwierdzono zabicie 15 osób, głównie w rejonie miasta Culiacan, stolicy stanu.

Z dotychczasowego śledztwa ma zaś wynikać, że od czwartku do soboty łącznie w Sinaloa zostały porwane 154 osoby, w tym kilkadziesiąt dzieci.

Celem porywaczy, jak twierdzą lokalne media, są rodziny powiązane z członkami kartelu Sinaloa, którym kierował kiedyś "El Chapo". Wszystko wskazuje na to, że uprowadzenie kilkuset osób to efekt wewnętrznej walki o władzę w kartelu.

Kartel, którym rządził "El Chapo"

Pochodzący z Sinaloa Joaquin "El Chapo" Guzman uznawany był, przed swoim aresztowaniem, za najpotężniejszego handlarza narkotyków na świecie. Schedę po "El Chapo", który w 2016 roku został przekazany wymiarowi sprawiedliwości USA, a w 2019 roku skazany przed amerykańskim sądem na dożywotnie więzienie, przejęli jego synowie. W ostatnich latach za lidera kartelu z Sinaloa, specjalizującego się w obrocie fentanylem, syntetycznym narkotykiem, uchodził syn "El Chapo" Ovidio Guzman. We wrześniu 2023 roku, podobnie jak ojciec, został on jednak przekazany amerykańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

"Mysz" w pułapce. Kim jest Ovidio Guzman, syn słynnego "El Chapo"?

Joaquin Guzman "El Chapo". Zdjęcie archiwalneGetty Images

Autorka/Autor:mjz//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Susana Gonzalez/Bloomberg/Getty Images