Litwa aktualizuje plan ochrony granic, w razie konieczności szybsza reakcja wojska

Źródło:
PAP
Ogrodzenie na granicy Litwy z Białorusią zostało ukończone
Ogrodzenie na granicy Litwy z Białorusią zostało ukończone
ENEX
Ogrodzenie na granicy Litwy z Białorusią zostało ukończoneENEX

Litewskie władze aktualizują plan ochrony granic. Przewiduje on, że w razie potrzeby wojsko zostanie rozmieszczone automatycznie, co ma skrócić łańcuch decyzyjny. Taką konieczność wskazał prezydent Litwy Gitanas Nauseda po buncie najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera i zapowiedzi przeniesienia się jej właściciela Jewgienija Prigożyna na Białoruś.

Litewskie resorty obrony i spraw wewnętrznych uzgodniły we wtorek aktualizację planu ochrony granic. Na konieczność podwyższenia bezpieczeństwa na wschodniej granicy wskazał prezydent Litwy Gitanas Nauseda po buncie najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera i zapowiedzi przeniesienia się jej właściciela Jewgienija Prigożyna na Białoruś, z którą Litwa dzieli około 300 km granicy.

- Pogarszająca się sytuacja bezpieczeństwa w regionie wymaga podjęcia nowych decyzji w celu wzmocnienia ochrony naszej granicy państwowej, która jest również zewnętrzną granicą Unii Europejskiej i NATO - powiedziała szefowa MSW Agne Bilotaite w rozmowie z dziennikarzami.

Przejście graniczne między Litwą i rosyjskim obwodem kaliningradzkimShutterstock

Minister poinformowała, że "w przypadku różnych poziomów zagrożenia, zarówno służby Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, jak i siły zbrojne będą automatycznie zaangażowane w ochronę granicy państwowej".

Bilotaite przekazała również, że w kwestii bezpieczeństwa nie ma na razie żadnych nowych tendencji i zagrożeń. Zapewniła, że sytuacja jest pod kontrolą, a wszystkie służby pracują 24 godziny na dobę.

Litwa reaguje na bunt Prigożyna

Prezydent Litwy po buncie najemniczej Grupy Wagnera przeciwko rosyjskiemu dowództwu wojskowemu, oświadczył w niedzielę, że konieczne jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO.

- Jeśli szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ze swymi niejasnymi zamiarami ma wylądować na wygnaniu na Białorusi, to konieczne będzie podwyższenie bezpieczeństwa na wschodniej granicy. I nie mówię tu o granicy Litwy, lecz NATO jako całości - podkreślił Nauseda.

W sobotę najemnicy Grupy Wagnera zajęli sztab rosyjskiej armii w Rostowie nad Donem, a następnie zaczęli posuwać się w kierunku Moskwy. Prigożyn jest od dawna skonfliktowany z częścią rosyjskiego establishmentu wojskowego, dowodzącą inwazją na Ukrainę. Domagał się "przywrócenia sprawiedliwości" w armii i odsunięcia od władzy ministra obrony Siergieja Szojgu.

Wieczorem Prigożyn ogłosił odwrót i wycofanie najemników do obozów polowych, by "uniknąć rozlewu krwi". Miało to być rezultatem układu białoruskiego autorytarnego lidera Alaksandra Łukaszenki z Prigożynem, zawartego w porozumieniu z Władimirem Putinem. Zgodnie z tymi uzgodnieniami najemnicy Grupy Wagnera i sam Prigożyn mieli przemieścić się na Białoruś.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: LITHUANIA STATE BORDER GUARD SERVICE