Niemieckie wojska pierwszy raz na stałe w innym państwie. Przybyły "na linię ognia"

Źródło:
Reuters, PAP, Politico, tvn24.pl

Rozmieszczenie niemieckiej brygady na Litwie powoli staje się rzeczywistością, a to oznacza skuteczniejsze odstraszanie i jeszcze większe bezpieczeństwo - stwierdził w poniedziałek litewski minister obrony Laurynas Kascziuna, witając w Wilnie pierwszą grupę niemieckich żołnierzy. Wkrótce na Litwie na stałe stacjonować ma kilkutysięczna niemiecka brygada.

Do Wilna przybyło w poniedziałek pierwszych 20 żołnierzy brygady Bundeswehry, która zostanie rozmieszczona na Litwie i docelowo ma liczyć około 5 tysięcy osób w 2027 roku. To pierwszy przypadek od drugiej wojny światowej, gdy niemieckie wojska zostają stale rozlokowane poza granicami kraju. Wcześniej wysyłane za granicę były jedynie rotacyjnie w ramach misji wielonarodowych.

Niemieckie wojska na Litwie

Obecność niemieckiej brygady ma wzmocnić bezpieczeństwo w regionie. - Razem jesteśmy silni. Wolność Litwy jest naszą wolnością, a bezpieczeństwo Litwy jest naszym bezpieczeństwem – oświadczył ambasador Niemiec Cornelius Zimmermann podczas powitalnej konferencji prasowej w Wilnie.

Szef litewskiego resortu obrony Laurynas Kascziunas podkreślił, że "jesteśmy na początku pewnego historycznego etapu", który cieszy się poparciem zdecydowanej większości Litwinów. - Rozmieszczenie niemieckiej brygady na Litwie powoli staje się rzeczywistością, a to oznacza skuteczniejsze odstraszanie i jeszcze większe bezpieczeństwo – podkreślił minister.

- To przykład wyjątkowego przywództwa i zaangażowania, kiedy faktycznie widzimy, że zbiorowa obrona i jedność NATO działają – dodał dowódca Sił Zbrojnych Litwy Valdemaras Rupszys.

ZOBACZ TEŻ: Brytyjski resort: ukraińska presja powoduje więcej błędów wśród Rosjan

Niemcy "na linii ognia"

Zgodnie z zawartym w grudniu 2023 roku porozumieniem, wypracowanym przez wspólną grupę roboczą resortów obrony obu krajów, rozmieszczenie brygady ma się rozpocząć w tym roku, a zakończy się w 2027 roku. Grupa pierwszych 20 żołnierzy, którzy w poniedziałek przybyli do Wilna, będzie odpowiedzialna za sprawne przeniesienie brygady oraz koordynację wymagań dotyczących infrastruktury wojskowej.

Brygada będzie się składała z pięciu batalionów, w tym czołgów i artylerii. W sumie Niemcy zamierzają rozmieścić na Litwie 4,8 tys. żołnierzy i około 200 osób cywilnych, w tym rodziny żołnierzy - ze względu na długi okres rotacji. Niemieccy żołnierze będą stacjonować w Rudnikach i Rukli, położonych w pobliżu Wilna i Kowna. Niektórzy będą mieszkać w tych dwóch największych miastach kraju. Dodatkowe punkty logistyczne zostaną utworzone również w innych miejscach.

W grudniu 2023 roku porozumienie to portal Politico oceniał jako "bezprecedensowe", zauważając, że niemieckie wojska zostaną rozmieszczone "zaledwie około 100 kilometrów od granicy z Rosją i dokładnie na linii ognia, jeśli Kreml kiedykolwiek przeprowadzi atak na terytorium NATO". Litwa, podobnie jak Polska, graniczy z rosyjskim obwodem królewieckim.

Autorka/Autor:mm

Źródło: Reuters, PAP, Politico, tvn24.pl