Bundeswehra rozlokowuje brygadę na Litwie

Źródło:
PAP

To przełomowy projekt - oświadczył w Wilnie minister obrony Niemiec Boris Pistorius. Wraz z szefem litewskiego resortu obrony Arvydasem Anuszauskasem podpisał plan rozmieszczenia na Litwie brygady Bundeswehry składającej się z około pięciu tysięcy ludzi - żołnierzy i cywilów. Rozmieszczenie brygady rozpocznie się już w przyszłym roku.

- Jest to przełomowy projekt, sygnał dla tych, którzy zagrażają pokojowi i bezpieczeństwu w Europie – oświadczył podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Wilnie minister Pistorius. Dodał, że "Niemcy zrozumieli realia nowej polityki bezpieczeństwa". Mówił również, że Niemcy "będą bronili terytorium NATO i zapewnią skuteczne odstraszanie".

Minister Anuszauskas z kolei podkreślił, że podpisanie planu rozmieszczenia w jego kraju brygady Bundeswehry to "nowa karta współpracy między Litewskimi Siłami Zbrojnymi a Bundeswehrą, a także zacieśnienie współpracy między obu krajami".

Blisko pięć tysięcy żołnierzy

Plan rozmieszczenia na Litwie brygady Bundeswehry został przygotowany przez wspólną grupę roboczą resortów obrony obu krajów. Brygada będzie się składała z pięciu batalionów, w tym batalionów czołgów i artylerii. W sumie Niemcy zamierzają rozmieścić na Litwie 4,8 tys. żołnierzy i około 200 osób cywilnych, w tym rodziny żołnierzy - ze względu na długi okres rotacji.

- Bundeswehra nigdy dotąd nie miała za granicą na stałe tak dużo żołnierzy – wskazał Pistorius.

Niemieccy żołnierze będą stacjonować w Rudnikach i Rukli, obok Wilna i Kowna. Niektórzy z nich będą mieszkać w tych dwóch największych miastach kraju. Dodatkowe punkty logistyczne zostaną utworzone również w innych miejscach.

Po rosyjskiej inwazji zbrojnej

Kwestie rozmieszczenia brygady Bundeswehry na Litwie były omawiane od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W czerwcu tego roku Niemcy przedstawiły konkretne zobowiązania.

Jak podkreśla litewski resort obrony, rozmieszczenie niemieckiej brygady w kraju jest częścią szerszych działań podejmowanych w odpowiedzi na sytuację w Ukrainie oraz w celu wzmocnienia bezpieczeństwa regionu bałtyckiego. Niemcy odgrywają tu istotną rolę, gdyż od 2017 roku dowodzą międzynarodowym batalionem sojuszniczym NATO rozmieszczonym na Litwie.

Autorka/Autor:tas/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Army

Tagi:
Raporty: