Brytyjski resort: ukraińska presja powoduje więcej błędów wśród Rosjan

Źródło:
PAP
Dowództwo Sił Powietrznych NATO publikuje nagranie z przechwycenia rosyjskich samolotów (materiał z 1 marca)
Dowództwo Sił Powietrznych NATO publikuje nagranie z przechwycenia rosyjskich samolotów (materiał z 1 marca)X/@NATO_AIRCOM
wideo 2/4
Dowództwo Sił Powietrznych NATO publikuje nagranie z przechwycenia rosyjskich samolotówX/@NATO_AIRCOM

Brytyjskie ministerstwo obrony oceniło, że presja związana z ukraińskimi atakami powietrznymi powoduje coraz więcej błędów ze strony Rosjan. Resort uważa, że "to nie awaria techniczna, lecz zwiększone ciśnienie i presja odczuwana przez operatorów rosyjskiej obrony powietrznej" mogła spowodować zestrzelenie swojego samolotu Su-27 nad Krymem pod koniec marca. "Dodatkowy efekt ukraińskich działań" - ocenił resort.

28 marca na jednym z krymskich kanałów w serwisie Telegram podano, że rosyjski samolot Su-27 operujący nad Krymem został zestrzelony przez własne siły. Rosyjski gubernator Sewastopola Michaił Razwożajew oświadczył, że nastąpiła awaria techniczna, a pilot przeżył - przypomniano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu.

Jak dodano, 24 marca Ukraina przeprowadziła ataki przeciwko celom w Sewastopolu oraz przeciwko Flocie Czarnomorskiej, co niemal na pewno spowodowało, że lokalna rosyjska obrona powietrzna była w stanie podwyższonej gotowości.

Zobacz także: Flota Czarnomorska w defensywie

SU-27vaalaa/Shutterstock

"Dodatkowy efekt ukraińskich działań"

Już poprzednio pojawiały się niepotwierdzone doniesienia o podobnych przypadkach ostrzału własnych sił, zazwyczaj po okresach ukraińskich działań wymierzonych w wojska rosyjskie na nielegalnie okupowanych terytoriach.

Czytaj też: Szef ukraińskiego wywiadu o ataku na Sewastopol

"Jest realna możliwość, że to nie awaria techniczna, lecz zwiększone ciśnienie i presja odczuwana przez operatorów rosyjskiej obrony powietrznej, wywołana obawą przed kolejnymi ukraińskimi atakami, spowodowała, że nieumyślnie ostrzelali oni własnych pilotów i samoloty. To zdarzenie, i inne, jeśli zostaną potwierdzone, podkreślają prawdopodobny brak świadomości sytuacyjnej i brak koordynacji pomiędzy elementami rosyjskich sił zbrojnych, pokazując zarazem dodatkowy efekt ukraińskich działań" - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

Autorka/Autor:ek

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: vaalaa/Shutterstock