Minister sprawiedliwości Litwy: zażądamy rekompensaty od Białorusi za sprowadzanie migrantów na naszą granicę

Granica litewsko-białoruska
Granica litewsko-białoruska
Źródło: Reuters Archive

Litwa będzie domagała się od Białorusi rekompensaty w wysokości co najmniej 120 milionów euro za przemyt migrantów i sprowadzanie ich na litewską granicę. Wilno będzie także zabiegać o rozpatrzenie sprawy przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS), główny organ sądowy ONZ - poinformował państwowy litewski nadawca LRT.

"Władze Litwy posiadają wystarczające informacje, aby stwierdzić, że nielegalny napływ migrantów, trwający od 2021 roku, nie byłby możliwy bez udziału białoruskiego reżimu" - napisała na Twitterze minister sprawiedliwości Litwy Ewelina Dobrowolska.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Minister sprawiedliwości zapowiedziała, że Litwa złoży skargę przeciwko Białorusi do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) za nieprzestrzeganie postanowień Protokołu przeciwko przemytowi migrantów drogą lądową, morską i powietrzną, uzupełniającego Konwencję ONZ przeciwko międzynarodowej przestępczości zorganizowanej.

"Zażądamy złożenia oświadczenia (przez Białoruś) o odpowiedzialności międzynarodowej za naruszenia prawa międzynarodowego i odszkodowania za poniesione szkody. Ale, co najważniejsze, będziemy szukać ścieżki prawnej, aby ostatecznie zatrzymać wszelką migrację, używaną jako okrutne narzędzie polityczne, poprzez które wykorzystywani są ludzie" - zapowiedziała litewska minister. LRT wyjaśnił, że chodzi o co najmniej 120 milionów euro.

Granica litewsko-białoruska
Granica litewsko-białoruska
Źródło: Shutterstock

Migranci na granicy Unii Europejskiej

Presja na granicach Polski, Litwy i Łotwy z Białorusią w związku z nielegalną migracją narasta od przełomu wiosny i lata 2021 roku. Unia Europejska i państwa członkowskie uważają, że próby przedostania się migrantów z Bliskiego Wschodu przez granice z Białorusią dalej do Europy to efekt celowych działań Aleksandra Łukaszenki instrumentalnie wykorzystującego migrantów m.in. do destabilizowania sytuacji w regionie.

Od sierpnia 2021 roku Litwa, licząca prawie 3 miliony mieszkańców, odmówiła przekroczenia białoruskiej granicy 20 tysiącom migrantów. W 2021 roku prawie 4200 migrantów przedostało się przez tę granicę, ale od tamtej pory większość opuściła Litwę, jak wynika z danych zebranych przez LRT.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: