"Lex Tusk", serbska armia u granic Kosowa, interwencja służb na Zachodnim Brzegu. Rzeczy, które warto wiedzieć 27 maja

Źródło:
PAP
Izrael, Jerozolima. Wideo archiwalne
Izrael, Jerozolima. Wideo archiwalneReuters Archive
wideo 2/3
Izrael, Jerozolima. Wideo archiwalneReuters Archive

Większość sejmowa przyjmuje "lex Tusk". Serbska armia postawiona w stan pełnej gotowości bojowej. Z kolei na Zachodnim Brzegu służby bezpieczeństwa udaremniły próbę ataku na synagogę. Oto siedem rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Sejm przyjął "lex Tusk"

Większość sejmowa przyjęła "lex Tusk", czyli proponowaną przez PiS ustawę w sprawie powołania Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich. Przed głosowaniem na galerii sejmowej pojawił się szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Państwowa Komisja do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, zwana "lex Tusk" miałaby funkcjonować na zasadach podobnych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji warszawskiej. Decyzje, które mogłaby podejmować, to między innymi wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.

CZYTAJ TAKŻE: Co się znajduje w ustawie o komisji do zbadania wpływów rosyjskich

Opozycja twierdzi, że to wymierzona właśnie w nią, niekonstytucyjna regulacja. Między innymi Janusz Kowalski z Suwerennej Polski przyznał, że ma nadzieję, że "efektem pracy komisji będzie postawienie Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu". Później poseł twierdził między innymi, że jego "celem życiowym" jest "wsadzenie do więzienia" Tuska i Waldemara Pawlaka.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Większość sejmowa przyjęła "lex Tusk"

2. Dwie osoby pracujące dla władz Chin aresztowane w USA

W Kalifornii aresztowano dwóch mężczyzn oskarżonych o udział w sterowanej przez Pekin akcji przeciwko zdelegalizowanej w Chinach grupie Falun Gong działającej w USA. Chcieli przekupić tajnego agenta federalnego, by pozbawić ją statusu organizacji zwolnionej od podatków.

Amerykański Departament Stanu podał w piątek, że pozew przeciwko aresztowanym mieszkańcom Los Angeles Johnowi Chenowi, znanemu też jako Chen Jun oraz Linowi Fengowi wpłynął do sądu federalnego w południowym dystrykcie Nowego Jorku.

3. Serbscy żołnierze przy granicy z Kosowem

Serbska armia została postawiona w stan pełnej gotowości bojowej, a część wojskowych umieszczono przy granicy z Kosowem.

Prezydent Aleksandar Vucić zdecydował tak po tym, jak Serbowie mieszkający na północy Kosowa starli się z policją. Konfrontacja miała związek z protestem lokalnej większości wobec nowego burmistrza, z pochodzenia Albańczyka.

4. Media: Scholz w objęciach mężczyzny pod wpływem narkotyków

W środę wieczorem na płycie lotniska we Frankfurcie nad Menem nieznany mężczyzna podszedł do kanclerza Niemiec Olafa Scholza, uścisnął mu dłoń, a potem go objął. Funkcjonariusze policji i Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) początkowo nie zareagowali - pisze portal dziennika "Bild".

Portal dowiedział się, że "mężczyzna o grecko brzmiącym nazwisku był pod wpływem narkotyków"; zażył kokainę. Wydawał się być zdezorientowany, gdy go zatrzymano - poinformowali funkcjonariusze. Potem przyznał się do zażywania narkotyków.

5. Udaremniona próba ataku na synagogę na Zachodnim Brzegu

Krótko przed godz. 10 w osiedlu Tene Omarim na Zachodnim Brzegu ogłoszono alarm ostrzegający o "infiltracji terrorystycznej", a wojsko zaleciło mieszkańcom, by natychmiast zamknęli się w domach, dodając, że muszą w nich pozostać do odwołania alarmu - podaje portal I24.

Po przedostaniu się na teren osady, uzbrojony w nóż terrorysta skierował się w stronę synagogi, w której odbywały się świąteczne modlitwy; został zastrzelony przez siły bezpieczeństwa przy wejściu do budynku, zanim ktokolwiek został ranny.

6. Utrzymany w mocy wyrok na Andrzeja Poczobuta

Białoruski Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok na Andrzeja Poczobuta. Wcześniej sąd w Grodnie skazał go na osiem lat więzienia. O odrzuceniu apelacji powiadomiły w komunikacie służby prasowe Sądu Najwyższego.

Rozprawa apelacyjna odbywała się za zamkniętymi drzwiami. Andrzej Poczobut nie uczestniczył w niej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: białoruski Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok na Andrzeja Poczobuta

7. Zwycięzca loterii oskarżony o kradzież kuponu

Według NBC Edwin Castro zdobył rekordową nagrodę w listopadowym losowaniu. Powiadomił o tym w lutym. Mówił, że był "zszokowany i zachwycony" i zdecydował się przyjąć wygraną w postaci jednorazowej wypłaty 997,6 mln dolarów. Także w lutym Jose Rivera wystąpił z skargą cywilną w Sądzie Wyższej Instancji w Alhambrze twierdząc, że nagroda powinna należeć do niego. Pozew złożył m.in. przeciwko Castro, komisji loterii w Kalifornii i stanowi Kalifornia. Rivera napisał w pozwie, że dzień przed losowaniem, 7 listopada, kupił los na loterii Powerball z wygraną, jak się okazało, 2,04 mld dolarów w Joe's Service Center w Atlandenie. Kupon został mu skradziony przed ujawnieniem zwycięskich liczb.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP