Większość sejmowa przyjęła "lex Tusk". Szef PO obecny na sali obrad

Autor:
akw
/ prpb
Źródło:
tvn24.pl
Głosowanie w Sejmie nad powołaniem "lex Tusk" - komisją do spraw badania rosyjskich wpływów
Głosowanie w Sejmie nad powołaniem "lex Tusk" - komisją do spraw badania rosyjskich wpływówTVN24
wideo 2/14
TVN24Głosowanie w Sejmie nad powołaniem "lex Tusk" - komisją do spraw badania rosyjskich wpływów

Większość sejmowa przyjęła "lex Tusk", czyli proponowaną przez PiS ustawę w sprawie powołania Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich. Przed głosowaniem na galerii sejmowej pojawił się szef PO Donald Tusk.

Państwowa Komisja do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, zwana "lex Tusk" miałaby funkcjonować na zasadach podobnych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji warszawskiej. Decyzje, które mogłaby podejmować, to między innymi wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.

Opozycja twierdzi, że to wymierzona właśnie w nią, niekonstytucyjna regulacja. Między innymi Janusz Kowalski z Suwerennej Polski przyznał, że ma nadzieję, że "efektem pracy komisji będzie postawienie Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu". Później poseł twierdził między innymi, że jego "celem życiowym" jest "wsadzenie do więzienia" Tuska i Waldemara Pawlaka.

W środę sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych poparła weto Senatu w sprawie proponowanej przez PiS ustawy.

Większość sejmowa za "lex Tusk"

W piątek posłowie przy Wiejskiej zajęli się projektem PiS. - Ta ustawa to wielkie tchórzostwo Kaczyńskiego, który chce wyeliminować największego rywala - komentował przed głosowaniem poseł Koalicji Obywatelskiej, wiceszef PO Borys Budka.

Budka: ta ustawa to wielkie tchórzostwo Kaczyńskiego
Budka: ta ustawa to wielkie tchórzostwo KaczyńskiegoTVN24

Na jego oświadczenie odpowiadał poseł PiS Łukasz Schreiber. - Możecie mówić cokolwiek, ale zarzucać panu prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu tchórzostwo, to tylko wy możecie. To jest po prostu niegodne - stwierdził. - To nie jest przecież komisja, która ma być skierowana przeciwko komukolwiek. To wołanie o prawdę, o poszanowanie i wzmocnienie i konstytucji i suwerenności - przekonywał.

Schreiber: to nie jest przecież komisja, która ma być skierowana przeciwko komukolwiek
Schreiber: to nie jest przecież komisja, która ma być skierowana przeciwko komukolwiekTVN24

Posłowie o godzinie 18.40 rozpoczęli głosowanie nad odrzuceniem weta Senatu w sprawie projektu PiS. "Za" opowiedziało się 234 posłów, przeciwko było 219 posłów, a jeden poseł wstrzymał się od głosu.

"Za" opowiedziało się 226 posłów PiS (przy wstrzymaniu się od głosu Anny Marii Siarkowskiej), a także troje posłów Kukiz'15, trzech posłów koła Polskie Sprawy oraz dwóch posłów niezrzeszonych.

Przeciwko głosowało 124 posłów Koalicji Obywatelskiej, 43 posłów Lewicy, 24 posłów Koalicji Polskiej, siedmiu posłów Konfederacji, sześciu posłów Polski 2050, czterech posłów Porozumienia, trzech posłów Lewicy Demokratycznej trzech posłów Wolnościowców oraz trzech posłów niezrzeszonych.

Głosowanie nad powołaniem komisji ds. badania rosyjskich wpływówsejm.gov.pl
Radość posłów PiS po głosowaniu nad powołaniem komisji ds. badania rosyjskich wpływówPAP/Leszek Szymański

Tusk obecny w Sejmie

Przed głosowaniem na sali obrad pojawił się Donald Tusk. Posłowie opozycji zareagowali na to owacjami na stojąco.

Donald Tusk na galerii sejmowejTVN24

Obecny w tamtej chwili na mównicy poseł PiS Marek Suski komentował wtedy te wydarzenia, mówiąc: "Nie słyszę własnego głosu" i wstrzymując się od przedstawienia sprawozdania komisji do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych o uchwale Senatu w sprawie ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tusk: widzieliście tchórzy, którzy głosują na komisję, która ma wyeliminować ich najgroźniejszego przeciwnika

Donald Tusk w SejmiePAP/Leszek Szymański
Donald Tusk na sejmowej galerii. Otrzymał owacje
Donald Tusk na sejmowej galerii. Otrzymał owacjeTVN24

Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Jaką decyzje podejmie prezydent w sprawie ustawy o komisji do zbadania rosyjskich wpływów? Dera: mamy złotą zasadę
Jaką decyzje podejmie prezydent w sprawie ustawy o komisji do zbadania rosyjskich wpływów? Dera: mamy złotą zasadęTVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw / prpb

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański

Pozostałe wiadomości