Kurdowie w Syrii chcą rządzić się sami. Do końca wojny


Największa partia syryjskich Kurdów zapowiedziała, że zamierza powołać tymczasowe władze na obszarach zamieszkanych głównie przez mniejszość kurdyjską do czasu zakończenia wojny domowej w Syrii. Ugrupowanie odżegnało się od pobudek separatystycznych.

Tymczasowe władze sprawowałyby kontrolę nad północno-wschodnią częścią Syrii, gdzie większość mieszkańców stanowią Syryjczycy - ogłosiła Kurdyjska Unia Demokratyczna (PYD) po dwudniowych rozmowach w mieście Kamiszli w północno-wschodniej Syrii.

"To rozwiązanie tymczasowe"

PYD chce utworzyć konstytucję i powołać regionalny parlament, w którym reprezentowani byliby także niekurdyjscy mieszkańcy regionu.

Przedstawiciel PYD Alan Semo w wypowiedzi dla BBC zapewnił, że jego partia nie zamierza utworzyć niepodległego państwa kurdyjskiego w Syrii. Północno-wschodnia część kraju "w przyszłości zostanie ponownie zintegrowana w granicach zjednoczonej, demokratycznej, pluralistycznej Syrii" - zapewnił, dodając, że sąsiednia Turcja, gdzie od ok. 30 lat władze pozostają w konflikcie z tamtejszymi Kurdami, nie ma się czego obawiać. - Turcja zrozumie, że nasze zamiary nie stanowią zagrożenia dla stabilności w regionie czy na świecie, że jest to rozwiązanie tymczasowe - podkreślił Semo.

Czynnik kurdyjski

Nie wiadomo, czy wszystkie kurdyjskie ugrupowania włączą się w tworzenie tymczasowych struktur władzy. Przedstawiciel innej partii, Kurdyjskiej Rady Narodowej (KNC), Nuri Bamo wskazał, że syryjska opozycja może potraktować to jako "postawioną jej przeszkodę". Siły reżimu prezydenta Baszara el-Asada wycofały się w ciągu ubiegłego roku z północnego wschodu Syrii. Bojownicy mniejszości kurdyjskiej zdołali wówczas zapewnić temu regionowi status terytorium w znacznej mierze autonomicznego. Obecnie są jednak konfrontowani z coraz silniejszymi atakami rebeliantów, którym przewodzą formacje powiązane z Al-Kaidą. Rebelianci oskarżają Kurdów o współdziałanie z reżimem Asada w celu utrwalenia autonomii. Głębsze tło konfliktu stanowi rywalizacja o ropę naftową i inne zasoby naturalne na graniczących z Irakiem obszarach Syrii. Kurdowie stanowią ok. 10 proc. 23-milionowej ludności Syrii. Są największą mniejszością etniczną w tym kraju.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: