Kto z członków rodziny królewskiej wypadł najlepiej w autobiografii Harry'ego

Źródło:
BBC, tvn24.pl
"60 Minutes: wywiad z księciem Harrym". Fragment rozmowy
"60 Minutes: wywiad z księciem Harrym". Fragment rozmowyCBS News
wideo 2/4
"60 Minutes: wywiad z księciem Harrym". Fragment rozmowyCBS News

Król Karol i księżna Meghan jako bohaterowie pozytywni, reszta w roli mniej lub bardziej czarnych charakterów. BBC przeanalizowało to, w jaki sposób książę Harry przedstawia w swojej autobiografii członków najbliższej rodziny. Większych zaskoczeń nie ma, ale w jednym przypadku ocena księcia jest niejednoznaczna.

Światowa premiera "Spare", głośnej autobiografii księcia Harry’ego, miała miejsce 10 stycznia, a już w poprzednim tygodniu media zyskały dostęp do wielu jej fragmentów. Od kilku dni temat książki młodszego z synów króla Karola nie schodzi z pierwszych stron gazet i czołówek portali, nie tylko tych brytyjskich. Dziennikarki BBC, które przeczytały już "Spare" w całości, piszą o tym, jak Harry przedstawił w niej poszczególnych członków rodziny królewskiej.

ZOBACZ TEŻ: "60 Minutes: wywiad z księciem Harrym" w TVN24 i TVN24 GO

Dobry król, gorsza królowa

Ich zdaniem zdecydowanie najlepiej wypadł król Karol III. Sposób opisania postaci monarchy przez jego syna BBC nazywa "w dużej mierze sympatycznym portretem". Obserwacje księcia na temat ojca mają dotyczyć spraw, których czytelnicy i tak byli już świadomi. "Wzmacniają jego wizerunek" - podkreśla portal. Harry ma przedstawiać Karola jako mężczyznę "wrażliwego", który po śmierci księżnej Diany walczył o utrzymanie emocjonalnej więzi z synem.

Nie oznacza to jednak, że wciąż oczekujący na koronację król może przeczytać "Spare" ze spokojem. W książce mocno obrywa się jego żonie, królowej małżonce Kamili. Jak pisze BBC, Harry oskarża ją o zabieganie o względy prasy tabloidowej w celu poprawienia przypisywanego jej od początku wizerunku "czarnego charakteru". Taką strategię książę nazywa "niebezpieczną".

Z drugiej strony Harry docenia Kamilę za spokój i szczęście, jakie dała jego ojcu po śmierci księżnej Diany. Pozytywnie odnosi się również do jej działalności na rzecz ofiar przemocy domowej.

ZOBACZ TEŻ: Od wyklętej kochanki do królowej małżonki. Dlaczego świat wybaczył Kamili

Harry o Williamie i Kate

Tym, kogo Harry przedstawia w zdecydowanie najgorszym świetle, jest jednak nie Kamila, a książę William. O konflikcie między braćmi wiadomo nie od dziś. Media poświęcają najwięcej uwagi właśnie tym fragmentom książki, w których pojawia się ten wątek. A szczegółów nie brakuje. Harry opisuje w swojej autobiografii m.in. sytuację, w której brat miał zaatakować go i powalić na podłogę. "William jest tu prezentowany jako zły, sfrustrowany, zestresowany, mający wiele psychicznych blokad starszy brat. To nie pasuje do jego publicznego wizerunku uprzejmego, przystojnego, empatycznego członka rodziny królewskiej" - podsumowuje BBC.

Nie najlepiej w książce wypada również żona Williama, księżna Kate. BBC zwraca uwagę, że choć Harry sam wielokrotnie powtarzał, iż nie lubi przedstawiania relacji Kate i Meghan jako rywalizacji, w "Spare" opisuje ją właśnie w ten sposób. Harry wyjawia m.in., że żona jego brata nie lubi się przytulać ani dzielić błyszczykiem do ust.

Harry o Meghan

O samej Meghan w książce napisano mniej, niż czytelnicy mogliby się spodziewać, w dużej mierze przez to, że wiele rozdziałów poświęcono czasom, gdy Harry jeszcze jej nie znał - zaznacza BBC. Gdy jednak Amerykanka już się w niej pojawia, jest przedstawiana w bardzo korzystnym świetle. Książę nie ukrywa, że "Meg" - jak sam ją nazywa - odmieniła jego życie. Pisze, że bez niej stworzenie "Spare" byłoby "logistycznie, fizycznie, emocjonalnie i duchowo" niemożliwe.

"Spare": najbardziej szokujące wątki

Kontrowersje wokół "Spare" dotyczą nie tylko relacji wewnątrz rodziny królewskiej. Harry opisuje w swojej autobiografii również własne problemy, m.in. te związane z alkoholem, imprezami i narkotykami. Pisze też o utracie dziewictwa i podaje szczegóły dotyczące afery, jaką wywołał, gdy pojawił się na balu przebierańców w nazistowskim mundurze. Wyznaje również, ilu talibów zabił podczas służby w Afganistanie.

ZOBACZ TEŻ: Brak wiary w śmierć matki, "upokarzający epizod" za pubem. Premiera pełnej rewelacji książki księcia Harry'ego

Autorka/Autor:kgo//az

Źródło: BBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Chris Jackson/Getty Images