Książę Harry i Meghan ostatecznie zrywają z obowiązkami w rodzinie królewskiej

Źródło:
PAP, Reuters

Książę Harry i jego żona Meghan Markle zdecydowali się na definitywną rezygnację z pracy w rodzinie królewskiej. Para przekazała królowej Elżbiecie, że nie zamierza wracać do pełnienia formalnych obowiązków członków monarchii - poinformował w piątek Pałac Buckingham.

"Książę i księżna Sussexu potwierdzili Jej Królewskiej Mości, że nie powrócą do wykonywania obowiązków członków Rodziny Królewskiej" - czytamy w oświadczeniu Pałacu Buckingham. Jak dodano, po rozmowach z księciem królowa potwierdziła, że "rezygnacja z pracy w rodzinie królewskiej nie pozwala na kontynuowanie odpowiedzialności i obowiązków, które wiążą się z życiem w służbie publicznej".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Decyzja pary oznacza, że utraci ona honorowe nominacje wojskowe i królewskie patronaty, które zostaną zwrócone Jej Królewskiej Mości, a następnie rozdzielone pomiędzy pracujących członków rodziny królewskiej. "Choć wszyscy są zasmuceni decyzją księcia i księżnej, pozostają oni bardzo kochanymi członkami rodziny" - podkreślono w oświadczeniu.

Rezygnacja z pełnienia obowiązków członków rodziny królewskiej

Na początku zeszłego roku 36-letni Harry i 39-letnia Meghan ogłosili, że rezygnują z pełnienia obowiązków członków rodziny królewskiej i zamierzają prowadzić bardziej prywatne życie. Jak dawali później do zrozumienia, przyczyną tej decyzji było nadmierne ingerowanie brytyjskich tabloidów w ich życie. Po tej decyzji Harry i Meghan wraz z niespełna dwuletnim synem przeprowadzili się do Kalifornii. Kilka dni temu para poinformowała, że spodziewa się drugiego dziecka.

Książę Harry i księżna MeghanShutterstock

Rezygnacja z pełnienia obowiązków nie wpłynęła na miejsce Harry'ego i jego dzieci w linii sukcesji do brytyjskiego tronu. Harry, młodszy syn następcy tronu, księcia Karola jest na szóstym miejscu, Archie na siódmym, a dziecko jego i Meghan, gdy przyjdzie na świat, będzie na ósmym.

Będzie ono 10. lub 11. prawnukiem Elżbiety II - w zależności od tego, czy urodzi się wcześniej, czy później niż trzecie dziecko Zary Tindall, która w grudniu zeszłego roku ogłosiła, że wraz z mężem spodziewa się trzeciego dziecka. 9 lutego 2021 roku urodził się dziewiąty prawnuk królowej - syn księżniczki Eugenii i Jacka Brooksbanka.

Autorka/Autor:momo\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: