TVN24 | Świat

Stoltenberg po spotkaniu z Dudą: to, co robi reżim Łukaszenki, jest nieludzkie i cyniczne

TVN24 | Świat

Autor:
ads,
akw\mtom
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Stoltenberg: sojusznicy NATO potępiają to, że reżim eksportuje niewinnych ludzi na granicę
Stoltenberg: sojusznicy NATO potępiają to, że reżim eksportuje niewinnych ludzi na granicę NATO
wideo 2/22
NATOStoltenberg: sojusznicy NATO potępiają to, że reżim eksportuje niewinnych ludzi na granicę

Działania reżimu Łukaszenki są nieludzkie i cyniczne. Jesteśmy solidarni ze wszystkimi sojusznikami, których dotyczy ta sytuacja - powiedział szef NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu z Andrzejem Dudą. Prezydent przekazał, że wyszedł z propozycją, aby zwiększyć gotowość sił NATO na wschodniej flance.

Andrzej Duda spotkał się z Jensem Stoltenbergiem w siedzibie głównej NATO w Brukseli. Po rozmowie rozmawiali z dziennikarzami na wspólnej konferencji.

- Polska jest zaangażowanym członkiem NATO, wnosi wkład na rzecz naszego wspólnego bezpieczeństwa na wiele sposobów - powiedział Stoltenberg. Podkreślił też, że Polska jest liderem, jeśli chodzi o wydatki na obronność. Jak mówił, odbył "bardzo dobrą dyskusję" z prezydentem Andrzejem Dudą na temat obecnych wyzwań dla bezpieczeństwa, "w tym również stałego wzmacniania obecności wojskowej Rosji w pobliżu Ukrainy".

- Rozmawialiśmy o sytuacji na granicy między Polską a Białorusią, a także Białorusią, Litwą i Łotwą. Wszyscy sojusznicy NATO jasno powiedzieli, że potępiają to, że reżim Łukaszenki eksportuje narażonych na niebezpieczeństwa niewinnych ludzi na granicę NATO. To nieludzkie i cyniczne. Dlatego też okazujemy pełną solidarność wszystkim sojusznikom, których dotyczy ta sytuacja - powiedział sekretarz generalny NATO.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Stoltenberg: wzywamy Rosję do deeskalacji

Stoltenberg relacjonował na konferencji prasowej, że na spotkaniu z prezydentem Dudą omówili między innymi zwiększenie rosyjskiej obecności wojskowej niedaleko granicy z Ukrainą. - Widzimy dużą i niezwykłą koncentrację sił w połączeniu z agresywną retoryką, a także dezinformacją rozprzestrzenianą przez Moskwę - dodał.

- Wzywamy Rosję do podjęcia działań w kierunku zwiększenia przejrzystości, zmniejszenia napięć i deeskalacji - oświadczył sekretarz generalny NATO.

- NATO pozostaje czujne i nadal wspieramy Ukrainę, zarówno jeśli chodzi o kwestie polityczne, jak i praktyczne. Nie jest to zagrożenie dla Rosji. NATO pomaga Ukrainie bronić się przed agresją - podkreślił Stoltenberg.

Zapowiedział, że ministrowie spraw zagranicznych NATO w przyszłym tygodniu spotkają się w Rydze i omówią sytuację dotyczącą bezpieczeństwa. Spotkają się także ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy i Gruzji. - Są to silne znaki naszego wsparcia - dodał Stoltenberg.

Jens Stoltenberg PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Duda: zgłosiłem propozycję, aby zwiększyć gotowość sił NATO na wschodniej flance

Duda przekazał, że podczas spotkania przedstawił sytuację bezpieczeństwa na szeroko rozumianej wschodniej flance, także w kontekście informacji dotyczących bezpieczeństwa Ukrainy. Przypomniał, że obserwowana jest relokacja sił rosyjskich wokół granicy z Ukrainą. - Zapewniałem pana sekretarza generalnego, że traktujemy to bardzo poważnie, co tam się dzieje i przyjmujemy wszystkie te sygnały - mówił.

- Zgłosiłem panu sekretarzowi generalnemu propozycję, aby zwiększyć gotowość sił NATO w tej części Europy, na wschodniej flance, aby rozważyć zwiększenie tam militarnej obecności, aby rozważyć także wzmocnienie misji, chociażby misji Air Policing, misji wszelkich obserwacyjnych, które patrolują tę część flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego po to, aby wszystkim ewentualnym agresorom pokazać, że NATO jest gotowe, że nie tylko jesteśmy gotowi do obrony państw NATO, ale też zwracamy uwagę na bezpieczeństwo naszych sojuszników spoza NATO, z którymi współdziałamy - opisał. Powiedział, że takim sojusznikiem jest Ukraina. Ocenił, że obecnie bezpieczeństwo tego kraju jest realnie zagrożone.

Andrzej DudaPAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Duda: jesteśmy gotowi na odparcie ataków

Duda zwracał także uwagę, że presja migrantów na granicę nie ustała. - Obawiamy się, że wobec tej zmiany sposobu ataku hybrydowego na granicę, z frontalnego na atak mniejszych grup nocami, ten stan może trwać przez nawet wiele miesięcy - mówił.

Zapewnił, że "cały czas jesteśmy przygotowani na odparcie wszelkich ataków". - Cały czas ta służba na granicy trwa. I zapewniam, że będzie trwała, będziemy nadal bronili granicy Unii Europejskiej, będziemy nadal bronili także granicy Sojuszu Północnoatlantyckiego - przekonywał.

Duda: w ciągu ostatnich trzech dni zanotowaliśmy ponad 750 prób nielegalnego przekroczenia granicy
Duda: w ciągu ostatnich trzech dni zanotowaliśmy ponad 750 prób nielegalnego przekroczenia granicy NATO

Prezydent ze Stoltenbergiem rozmawiał także w zeszłym tygodniu. Wówczas między innymi prosił szefa NATO, aby Sojusz "w sposób szczególny" obserwował terytorium granicy polsko-białoruskiej. Stoltenberg wtedy napisał, że "wykorzystywanie przez Białoruś migrantów jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne". Zapewnił, że NATO solidaryzuje się z Polską i wszystkimi sojusznikami w regionie.

Kryzys przy granicy polsko-białoruskiej

Na granicach Unii Europejskiej i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. Unia i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Raport tvn24.pl: Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

W obszarze przygranicznym obowiązuje stan wyjątkowy. Dziennikarze nie mogą tam pracować, więc informacje stamtąd przekazywane są niemal wyłącznie za pośrednictwem źródeł rządowych.

Autor:ads, akw\mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Tagi:
Raporty: