Duda: w rozmowie ze Stoltenbergiem poruszyłem kwestie związane z ewentualnymi zagrożeniami militarnymi

Źródło:
PAP
Andrzej Duda o rozmowie z Jensem Stoltenbergiem o sytuacji na granicy
Andrzej Duda o rozmowie z Jensem Stoltenbergiem o sytuacji na granicyTVN24
wideo 2/21
Andrzej Duda o rozmowie z Jensem Stoltenbergiem o sytuacji na granicyTVN24

Do rozmowy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem odniósł się prezydent Andrzej Duda w czasie wizyty w Macedonii Północnej. - Zarysowałem mu wszelkie kwestie związane z ewentualnymi zagrożeniami militarnymi - mówił prezydent. - Mamy nadzieję, że wkrótce dzięki wsparciu politycznemu społeczności europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego hybrydowy atak na polską granicę zostanie zakończony - dodał. Mówiąc o relacjach z Macedonią Północną, zapewnił, że ten kraj ma nieustanne wsparcie strony polskiej w dążeniu do przyjęcia do Unii Europejskiej.

Prezydent Andrzej Duda od wtorku przebywa z wizytą na Bałkanach Zachodnich; od czwartku jest w Macedonii Północnej. W piątek spotkał się z prezydentem tego kraju, Stevo Pendarovskim.

Na konferencji prasowej po spotkaniu Duda zapewnił, że Macedonia Północna może liczyć na stałą solidarność i wsparcie ze strony Polski. Przypomniał, że w styczniu 2022 roku Polska obejmie przewodnictwo Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), a w 2023 roku to przewodnictwo od Polski przejmie Macedonia Północna.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

- Dzisiaj zaproponowałem panu prezydentowi wstępnie zasady współpracy pomiędzy Polską a Macedonią Północną w tym zakresie i wierzę w to, że także rok 2023 to będzie rok rozwijającej się kooperacji pomiędzy państwami na drodze politycznej w tej bardzo ważnej międzynarodowej organizacji - poinformował prezydent RP.

Duda o rozmowie z szefem NATO: poruszyłem kwestie związane z ewentualnymi zagrożeniami militarnymi

Andrzej Duda był pytany na konferencji prasowej o sytuację na polsko-białoruskiej granicy, a także o szczegóły rozmowy, jaką kilka dni temu odbył z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem. Prezydent wyraził wdzięczność i zadowolenie z tego, że Stoltenberg "w tak zdecydowany sposób przedstawił swoje stanowisko" w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Poinformował także, że podczas tej rozmowy zarysował mu również "wszelkie kwestie związane z ewentualnymi zagrożeniami militarnymi", jakie mogłyby wystąpić. - Mówię ewentualnymi, ponieważ na razie ich nie zaobserwowaliśmy - dodał. Ponadto, jak relacjonował, prosił szefa NATO również, by sojusz "w sposób szczególny" obserwował terytorium granicy polsko-białoruskiej.

Prezydent przypomniał, że w ostatnich dniach rozmawiał także z prezydentami Francji Emmanuelem Macronem oraz Litwy Gitanasem Nausedą. - Mamy jednakowe obserwacje, jednakową wiedzę i jednakowe zdanie na ten temat: jest to atak hybrydowy reżimu białoruskiego na granicę Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego - zaznaczył Duda.

Jens Stoltenberg po rozmowie z Andrzejem Dudą napisał na Twitterze, że "wykorzystywanie przez Białoruś migrantów jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne. NATO solidaryzuje się z Polską i wszystkimi naszymi sojusznikami w regionie" - dodał.

Duda o ataku hybrydowym na polską granicę: mamy nadzieję, że wkrótce zostanie zakończony

Andrzej Duda mówiąc o sytuacji na granicy, podziękował prezydentowi Stevo Pendarovskiemu za solidarną postawę wobec Polski oraz za zrozumienie i wsparcie w tej trudnej sytuacji.

- Jest faktem, że reżim białoruski podjął hybrydowy atak na granicę Unii Europejskiej i granicę NATO. To są trzy państwa zarówno Unii Europejskiej, jak i państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego: Polska, Litwa i Łotwa. Dzisiaj najmocniej atakowana jest granica polska - mówił Duda.

- Bronimy w związku z tym z całych sił zarówno obszaru Unii Europejskiej, jak i NATO przed nielegalną migracją - dodał. Ocenił, że jest to sytuacja trudna i przykra, gdyż siły reżimu pchają migrantów na naszą granicę. - Mamy nadzieję, że wkrótce dzięki wsparciu politycznemu społeczności europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego ten atak zostanie zakończony, władze białoruskie tego ataku na polską granicę zaprzestaną - powiedział prezydent Duda.

Prezydent o Macedonii Północnej: ma nieustanne wsparcie Polski w dążeniu do przyjęcia do Unii

Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej mówił, że jego wizyta w Skopje pokazuje żywotność wzajemnych relacji Polski i Macedonii Północnej. - Ze strony polskiej mogę zapewnić o tym, że Macedonia Północna ma nieustanne wsparcie strony polskiej w jej dążeniu do przyjęcia do Unii Europejskiej - zaznaczył.

Zadeklarował też, że w przypadku gdyby ze strony władz Bułgarii, które są w tej chwili wyłaniane w wyborach, były problemy związane z akcesją Macedonii Północnej, to on, jako prezydent RP, jest gotów "także włączyć się w to, aby uzyskać takie rozwiązanie, które będzie pozwalało Macedonii Północnej do Unii Europejskiej na normalnych zasadach członkowskich przystąpić".

Bułgaria, ze względu na spór dotyczący kwestii tożsamościowych, w 2020 roku zablokowała rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną. Rząd Bułgarii oczekuje od władz w Skopje wprowadzenia poprawek do konstytucji, dzięki którym Bułgarzy zostaliby wpisani na listę narodów zamieszkujących Macedonię Północną. Na początku listopada premier Macedonii Północnej Zoran Zaew zgodził się na nowelizację konstytucji, jednak kategorycznie sprzeciwił się "dostosowywaniu historii narodu do bułgarskich oczekiwań".

Duda: Polska może zaoferować Macedonii Północnej konkretne instrumenty

Podczas wystąpienia prezydent Duda podkreślał wagę komponentu gospodarczego w relacjach polsko-macedońskich. Zwracał uwagę na systematyczny wzrost obrotów towarowych między naszymi krajami i ocenił, że istnieje duży potencjał do rozwoju współpracy w tym obszarze. Podkreślał, że gospodarka Macedonii Północnej jest uważana powszechnie za najbardziej konkurencyjną w regionie i że kraj stanowi doskonałe miejsce do lokowania dużych inwestycji zagranicznych.

Prezydent wskazywał, że zagraniczne firmy coraz częściej inwestują w tym kraju, na przykład w wydobycie surowców czy sektor motoryzacyjny. - Polecam to uwadze, zwłaszcza polskich inwestorów z bogatym doświadczeniem w przemyśle, energetyce, górnictwie, turystyce, ochronie środowiska i rolnictwie - mówił.

Duda mówił też, że dostrzega duży potencjał, jeśli chodzi o rozwój dwustronnej współpracy inwestycyjnej.

Zwracał uwagę, że cechą wspólną naszych krajów jest dominacja paliw kopalnych w miksach energetycznych. Dlatego - dodał - mamy podobne wyzwania związane z niskoemisyjną transformacją energetyczną, rozwojem odnawialnych źródeł energii oraz infrastruktury energetycznej. - Polska może zaoferować Macedonii Północnej konkretne instrumenty przydatne w transformacji energetycznej. Zarówno poprzez projekty inwestycyjne, technologiczne, jak również i doradcze. Polskie przedsiębiorstwa są gotowe do udziału w modernizacji macedońskiego sektora energetycznego - zapewnił Andrzej Duda.

Autorka/Autor:mjz//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

W trzecią rocznicę wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosi największy od początku agresji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. Dzień wcześniej premier Keir Starmer rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Źródło:
PAP, Reuters

Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".

Wierni zgromadzili się przed szpitalem, gdzie przebywa papież. "Najbliższe godziny będą kluczowe"

Wierni zgromadzili się przed szpitalem, gdzie przebywa papież. "Najbliższe godziny będą kluczowe"

Źródło:
PAP

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Nie ma się z czego śmiać. Bądźmy poważni, bo sytuacja robi się naprawdę poważna - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Nastąpiło to krótko po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

Źródło:
PAP
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia przed opadami marznącymi i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie mogą pojawić się alarmy pierwszego stopnia.

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Źródło:
TVN24, PAP

W niedzielę Niemcy wybierają w przedterminowych wyborach nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.

Niemcy wybierają Bundestag. Sondaże wskazują głównego faworyta

Niemcy wybierają Bundestag. Sondaże wskazują głównego faworyta

Źródło:
PAP

Izrael zawiesił decyzję o zwolnieniu ponad 600 palestyńskich więźniów, którzy mieli zostać wypuszczeni w sobotę w zamian za sześciu zakładników przekazanych przez Hamas - poinformowało biuro premiera Benjamina Netanjahu. Strona izraelska oskarża Hamas o łamanie umowy.

"Opóźnienie uwolnienia". Izrael: Hamas narusza porozumienie   

"Opóźnienie uwolnienia". Izrael: Hamas narusza porozumienie   

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem, stan zdrowia papieża Franciszka pogorszył się, w Niemczech odbywają się wybory parlamentarne, na wschodzie Francji doszło do ataku nożownika. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 23 lutego.

Rozmowa Trumpa i Dudy, stan papieża, wybory w Niemczech

Rozmowa Trumpa i Dudy, stan papieża, wybory w Niemczech

Źródło:
TVN24, PAP

1096 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. W nocy z soboty na niedzielę siły Władimira Putina przeprowadziły ataki z powietrza, z użyciem rakiet i dronów, na Kijów i inne rejony Ukrainy, zabijając jednego cywila w Krzywym Rogu na środkowym wschodzie kraju - poinformowali przedstawiciele miejscowych władz. Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer w rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim mówił, że Ukraina musi być w centrum negocjacji na temat zakończenia wojny. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ataki na Kijów i inne rejony Ukrainy. Zginął cywil

Ataki na Kijów i inne rejony Ukrainy. Zginął cywil

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Źródło:
PAP

Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Źródło:
tvn24.pl

37-letni mężczyzna zaatakował nożem w Miluza na wschodzie Francji. Jedna osoba nie żyje, a pięć jest rannych. Poszkodowani to policjanci. Jak podały francuskie media, sprawca ataku został zatrzymany.

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Źródło:
PAP

Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Źródło:
tvn24.pl

Niezidentyfikowany obiekt przebił lód i wpadł do wody na terenie zalanej żwirowni we wsi Osieczek (woj. kujawsko-pomorskie). Wcześniej świadkowie słyszeli huk i widzieli łunę.

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Źródło:
Kontakt 24

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Niebezpieczna sytuacja na Jeziorku Czerniakowskim. Na zamarzniętą taflę weszła osoba dorosła z trójką dzieci. Nie zniechęciło jej to, że lód w wielu miejscach stopniał już na tyle, że obok kąpała się grupa morsów.

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Źródło:
Kontakt24

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl