Królowa Elżbieta II pojawiła się na balkonie Pałacu Buckingham 

Autor:
momo/kg
Źródło:
BBC, Reuters, PAP

Królowa Elżbieta II pojawiła się w niedzielę na balkonie Pałacu Buckingham w towarzystwie innych członków rodziny królewskiej. Monarchini zaskoczyła rodaków, bo brytyjskie media spekulowały, że królowa, która od kilkunastu tygodni ma problemy z poruszaniem się, najprawdopodobniej już nie pokaże się publicznie podczas głównych obchodów 70-lecia swojego panowania. Niedziela to ostatni dzień obchodów Platynowego Jubileuszu. W wydanej w niedzielę odezwie do narodu królowa wyznała, że była "głęboko poruszona" tym, jak wielu ludzi pojawiło się na ulicach Londynu, by świętować rocznicę jej koronacji.

W niedzielę wieczorem królowa Elżbieta II wyszła na balkon w towarzystwie księcia Karola i księżnej Kamili, księcia oraz księżnej Cambridge i trójki ich dzieci, by pozdrowić tłum zgromadzony przed Pałacem Buckingham z okazji jej Platynowego Jubileuszu.

Niedziela to ostatni dzień uroczystości. Tego dnia ulicami Londynu przemaszerowały wojskowe zespoły muzyczne, tancerze, artyści i celebryci. Parada odbyła się dokładnie na tej samej trasie, którą Elżbieta odbyła w dniu koronacji w 1953 roku - podaje Reuters.

"Moje serce było z wami wszystkimi"

W wydanej w niedzielę odezwie do narodu królowa wyznała, że była "głęboko poruszona" tym, jak wielu ludzi pojawiło się na ulicach Londynu, by świętować jej jubileusz. Podziękowała także Brytyjczykom za życzenia.

"Nie ma żadnego poradnika, jak świętować 70 lat bycia waszą królową. To naprawdę jest pierwszy raz" - podkreśliła w oświadczeniu Elżbieta.

"Chociaż nie mogłam osobiście uczestniczyć w każdym wydarzeniu, moje serce było z wami wszystkimi. Nadal jestem oddana służbie Wam najlepiej jak potrafię, przy wsparciu mojej rodziny" - napisała monarchini.

"Zainspirowały mnie życzliwość, radość i braterstwo, które były tak widoczne w ostatnich dniach i mam nadzieję, że to odnowione poczucie wspólnoty będzie odczuwane przez wiele kolejnych lat" - zakończyła królowa.

Obchody bez osobistego udziału królowej

Elżbieta II nie uczestniczyła osobiście w koncercie, który w ramach obchodów Platynowego Jubileuszu odbył się w sobotę wieczorem przed Pałacem Buckingham. Ale pokazała się zebranym w krótkim nagraniu z Misiem Paddingtonem, którego zaprosiła do pałacu na herbatę.

Brytyjska królowa nie obserwowała także na żywo sobotnich derbów na torze wyścigów konnych Epsom Downs. Monarchini obejrzała zawody w telewizji na zamku w Windsorze, dokąd wróciła w czwartek po pierwszym dniu uroczystości rocznicowych.

Wcześniej 96-letnia Elżbieta II zrezygnowała z udziału w mszy dziękczynnej, która w piątek przed południem odbyła się w londyńskiej katedrze św. Pawła. Powodem był "dyskomfort", który odczuwała podczas czwartkowych wydarzeń.

W czwartek Elżbieta II dwukrotnie pokazała się na balkonie Pałacu Buckingham - raz, aby obserwować salwę armatnią na jej cześć, a potem wraz z niemal całą rodziną, by oglądać przelot samolotów - zaś wieczorem na zamku w Windsorze uczestniczyła w ceremonii zapalenia sygnałów świetlnych, które jednocześnie rozbłysły w ok. 3500 miejsc w całym kraju.

Do czasu pandemii koronawirusa Elżbieta II, która jest zapaloną miłośniczką wyścigów konnych, w czasie swojego panowania tylko dwukrotnie opuściła derby w Epsom Downs. To jedyny z głównych wyścigów konnych w Anglii, którego należące do niej konie jeszcze nigdy nie wygrały.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/kg

Źródło: BBC, Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości