Królowa Elżbieta II nie żyje. W piątek nabożeństwo w londyńskiej katedrze i orędzie do narodu

Aktualizacja:
Autor:
ft,js\mtom
Źródło:
BBC, PAP, TVN24, Reuters
Plany na kolejne dni po śmierci królowej Elżbiety II. Relacja Macieja Worocha
Plany na kolejne dni po śmierci królowej Elżbiety II. Relacja Macieja Worocha TVN24
wideo 2/16
TVN24Plany na kolejne dni po śmierci królowej Elżbiety II. Relacja Macieja Worocha

Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II zmarła w czwartek w wieku 96 lat. W piątek w londyńskiej katedrze Świętego Pawła odbyło się nabożeństwo żałobne z udziałem premier Liz Truss oraz innych wysokich rangą urzędników państwowych. Okres żałoby w rodzinie królewskiej po śmierci Elżbiety II zakończy się siedem dni po pogrzebie monarchini - przekazał Pałac Buckingham. 

Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek w zamku Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat. Na brytyjskim tronie zasiadała ponad 70 lat. W chwili jej śmierci tron objął jej najstarszy syn, książę Karol, obecnie król Karol III.

W piątek w południe w hołdzie dla królowej zabrzmiały dzwony w Opactwie Westminsterskim, katedrze Świętego Pawła oraz na zamku w Windsorze. O godzinie 13 w Londynie, w Edynburgu, Cardiff, Belfaście oraz w Gibraltarze zostały oddane serie salw armatnich - każda licząca po 96 wystrzałów, upamiętniających 96 lat życia królowej Elżbiety II.

W związku z tym, że królowa Elżbieta II zmarła w Szkocji, trumna z jej ciałem spocznie w katedrze Świętego Idziego w Edynburgu. Następnie zostanie przetransportowana do Londynu, gdzie tysiące osób będą mogły oddać hołd zmarłej monarchini w Pałacu Westminsterskim.

Flagi na budynkach rządowych pozostaną opuszczone do połowy masztów. W sobotę od godziny 13 [14 w Polsce - red.] na 24 godziny flagi powrócą na szczyty masztów, by uczcić proklamację nowego króla Karola III, po czym ponownie zostaną opuszczone do poranka następnego dnia po pogrzebie.

Żałoba i ceremonia pogrzebowa Elżbiety II

Okres żałoby w rodzinie królewskiej po śmierci Elżbiety II zakończy się siedem dni po pogrzebie monarchini - przekazał Pałac Buckingham. Nadal nie jest jasne, kiedy odbędą się uroczystości pogrzebowe, ale najprawdopodobniej stanie się to około 11 dni od jej śmierci.

Brytyjski rząd ogłosił oficjalnie w piątek rozpoczęcie okresu żałoby narodowej. Ma ona potrwać do końca dnia pogrzebu państwowego.

Wiadomo już, że ceremonia pogrzebowa odbędzie się w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Później ciało królowej zostanie złożone w kaplicy na zamku w Windsorze u boku męża, księcia Filipa. Tam pochowani zostali rodzice zmarłej monarchini - król Jerzy VI oraz królowa matka Elżbieta Bowes-Lyon.

Zmarły w kwietniu 2021 roku książę Filip pochowany został w królewskiej krypcie w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, ale jego ciało zostanie teraz przeniesione do znajdującej się tam kaplicy Jerzego VI.

Nowy król w orędziu do narodu

W piątek po południu do Londynu wrócił król Karol III oraz królowa małżonka Camilla. Po południu Liz Truss spotkała się z nowym królem.

Po godzinie 18 czasu brytyjskiego w londyńskiej katedrze świętego Pawła odbyło się nabożeństwo żałobne, w którym oprócz członków rządu i innych zaproszonych osób, udział wzięli zwykli ludzie. Przeznaczono dla nich 2000 wejściówek.

W tym samym czasie, o godzinie 18, zostało wyemitowane orędzie telewizyjne króla Karola III do narodu.

Jak przekazał Pałac Buckingham, posiedzenie Rady Akcesyjnej, na którym Karol III zostanie oficjalnie proklamowany jako nowy król Zjednoczonego Królestwa obędzie się w sobotę o godzinie 10 londyńskiego czasu.

Koronacja Karola III najprawdopodobniej odbędzie się za kilka miesięcy.

Posiedzenie Izby Gmin

By oddać hołd monarchini na specjalnym posiedzeniu zebrała się w południe brytyjska Izba Gmin. Posiedzenie będzie kontynuowane także w sobotę. Na początku sobotniego posiedzenia deputowani złożą przysięgę na wierność nowemu królowi Karolowi III.

W piątki posiedzenia Izby Gmin zazwyczaj się nie odbywają, gdyż jest to dzień, który posłowie tradycyjnie spędzają w swoich okręgach wyborczych, a posiedzenia w soboty są zupełnie wyjątkową sytuacją. Po raz ostatni miało to miejsce w październiku 2019 roku z powodu głosowania nad umową o warunkach brexitu, a jeszcze wcześniej - w 1982 roku po wybuchu wojny o Falklandy.

- Dla nas wszystkich królowa była stale obecna w naszym życiu - tak znajoma jak członek rodziny, a jednocześnie wywierająca spokojny i stabilizujący wpływ na nasz kraj. Większość z nas nie zna chwili, w której by jej nie było. Jej śmierć to nie tylko tragedia dla rodziny królewskiej, ale także straszna strata dla nas wszystkich - oświadczył spiker Izby Gmin Lindsay Hoyle.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft,js\mtom

Źródło: BBC, PAP, TVN24, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości