Karol III przejmie tron Wielkiej Brytanii

Źródło:
PAP
Nie żyje królowa Elżbieta II
Nie żyje królowa Elżbieta IITVN24
wideo 2/17
Nie żyje królowa Elżbieta IITVN24

Najstarszy syn Elżbiety II, Karol, został nowym królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Dwór królewski przekazał, że nowy król będzie nosił imię Karol III. "Śmierć mojej ukochanej Matki, Jej Królewskiej Mości, to dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny chwila największego smutku" - napisał Karol w oświadczeniu.

Elżbieta II, która panowała od 6 lutego 1952 roku, zmarła w czwartek na zamku Balmoral w Szkocji.

73-letni Karol jest najstarszym monarchą wstępującym na tron w brytyjskiej historii. Dwór królewski przekazał, że nowy król będzie nosił imię Karol III.

Karol, który przejął tron w chwili śmierci swojej matki Elżbiety II, mógł przyjąć jako król inne imię, tak jak to wcześniej robili niektórzy monarchowie. Jego wszystkie imiona to Karol Filip Artur Jerzy, więc mógł zdecydować się na użycie któregoś z nich. Tak samo jak on zrobiła w 1952 roku jego matka.

Brytyjska rodzina królewskaReuters/PAP

Przejęcie tronu przez Karola oznacza, że jego starszy syn William automatycznie został następcą tronu.

Karol: to dla mnie chwila największego smutku

Karol wydał także oświadczenie.

"Śmierć mojej ukochanej Matki, Jej Wysokości Królowej, to moment największego smutku dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny. Głęboko opłakujemy odejście umiłowanej władczyni i bardzo kochanej matki. Wiem, że jej strata będzie głęboko odczuwana w całym kraju, Królestwach i Wspólnocie Narodów oraz przez niezliczone rzesze ludzi na całym świecie. W tym okresie żałoby i zmian moją rodzinę i mnie będzie pocieszać i podtrzymywać nasza wiedza o szacunku i głębokim uczuciu, którym Królowa była tak powszechnie obdarzana" - napisał nowy król Karol III.

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ComposedPix/Shutterstock

Tagi:
Raporty: