Elżbieta II ma COVID-19. Brytyjska królowa wciąż doświadcza "łagodnych objawów" choroby

Autor:
momo/kg
Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II, u której w niedzielę zdiagnozowano COVID-19, wciąż doświadcza łagodnych objawów choroby - poinformował we wtorek Pałac Buckingham. Jak przekazano, w związku ze swoim samopoczuciem monarchini zdecydowała, że nie weźmie udziału w zaplanowanym na ten dzień wirtualnym spotkaniu. Dodano jednak, że królowa będzie kontynuować mniej wymagające obowiązki.

Rzecznik Pałacu poinformował we wtorek, że Elżbieta II nie weźmie udziału w zaplanowanym na ten dzień wirtualnym spotkaniu, ponieważ wciąż dolegają jej łagodne objawy COVID-19. Zaznaczył, że mimo choroby monarchini będzie pełnić lżejsze obowiązki.

Dodał, że decyzja w sprawie pozostałych zobowiązań królowej na ten tydzień, w tym zaplanowanej na środę cotygodniowej rozmowy z premierem Borisem Johnsonem, zostanie dopiero podjęta.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Jak wyjaśniają brytyjskie media, lekkie obowiązki prawdopodobnie obejmują czytanie dokumentów państwowych, co zwykle wypełnia sporą część dnia monarchini. Na bieżący tydzień królowa nie miała zaplanowanych żadnych spotkań, w których miała osobiście brać udział.

Koronawirus w rodzinie królewskiej

95-letnia Elżbieta II otrzymała w niedzielę pozytywny wynik testu na COVID-19. W swoim komunikacie Pałac Buckingham informował, że królowa doświadcza łagodnych "objawów podobnych do przeziębienia", ale spodziewa się kontynuować wykonywanie "lekkich obowiązków" w Windsorze. Królowa "będzie pod obserwacją lekarzy i będzie stosowała się do wszystkich wytycznych" - zapewniono w komunikacie.

Jak podają brytyjskie media, na zamku w Windsorze panuje raczej podwyższony poziom ostrożności niż duży niepokój. 95-letnia królowa została w pełni zaszczepiona przeciw COVID-19 i przyjęła także dawkę przypominającą. Obawy o to, że monarchini mogła być narażona na kontakt z koronawirusem pojawiły się 10 lutego, gdy pozytywny wynik testu uzyskał jej najstarszy syn książę Karol i okazało się, że Elżbieta II widziała się z nim dwa dni wcześniej. Pozytywny wynik testu uzyskała także żona Karola, księżna Camilla. Brytyjskie media podały w poniedziałek, że na zamku w Windsorze, gdzie królowa spędza większość czasu od początku pandemii COVID-19, wykryto więcej przypadków koronawirusa.

Królowa Elżbieta IIChris Jackson/Getty Images

Na tronie przez siedem dekad

Elżbieta II ma 95 lat. Przeszła kilka zabiegów medycznych, dotyczących między innymi kolan, ogólnie cieszy się jednak dobrym zdrowiem. Jest najdłużej urzędującą głową państwa na świecie, a także najdłużej panującym brytyjskim monarchą w historii. Tron objęła po śmierci ojca 6 lutego 1952 roku, w wieku 25 lat. W tym roku obchodziła 70-lecie panowania.

CZYTAJ WIĘCEJ: Elżbieta II. 70 lat służby królowej

W październiku ubiegłego roku brytyjskie media podały, że królowa "grzecznie, ale stanowczo" odmówiła przyjęcia nagrody dla seniora roku, bo - jej zdaniem - nie spełnia kryteriów. "Jej Wysokość wierzy, że mamy tyle lat, na ile się czujemy" - wyjaśnił prywatny sekretarz królowej Edward Young.

Zdrowie królowej jest szeroko komentowane w mediach od października, kiedy monarchini spędziła noc w szpitalu, po czym lekarze zalecili jej odpoczynek.

DOKUMENT O ELŻBIECIE II W TVN24 GO

Autor:momo/kg

Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Chris Jackson/Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości