Ze względu na swoje doświadczenia prywatne i zawodowe Annegret Kramp-Karrenbauer będzie szukać głównie współpracy z Francją. Niewykluczone, że będzie to odbywać się również kosztem Europy Środkowej - twierdzi ekspertka Ośrodka Studiów Wschodnich Anna Kwiatkowska-Drożdż. W opublikowanej w niedzielę analizie przybliża ona sylwetkę i poglądy następczyni Angeli Merkel na czele CDU.
W drugiej turze niedzielnych wyborów nowego szefa CDU Annegret Kramp-Karrenbauer uzyskała 517 głosów, a jej rywal, konserwatywny Friedrich Merz - 482.
Zdaniem analityczki Ośrodka Studiów Wschodnich Anny Kwiatkowskiej-Drożdż, choć 56-latka została namaszczona na swoją następczynię przez Angelę Merkel, to jej zwycięstwo "oznacza zmianę stylu zarządzania partią".
"Już jako sekretarz generalna CDU (od lutego 2018 roku) pobudziła wewnątrzpartyjną debatę oraz zapowiedziała uwzględnianie postulatów ugrupowania w pracach rządu w większym stopniu, niż miało to miejsce w okresie przewodnictwa Angeli Merkel" - wskazuje ekspertka. Jej zdaniem,CDU będzie również "zarządzana w sposób bardziej kolektywny".
CDU bardziej konserwatywna
Kwiatkowska-Drożdż zwraca również uwagę na możliwe konsekwencje faktu, że funkcję szefowej partii objęła faworytka odchodzącej Angeli Merkel. Uważa, że jest to dla niej "atutem i zarazem obciążeniem". "Nie jest wykluczone, że w połowie kadencji kanclerz zrezygnuje ze stanowiska na jej rzecz, dając przewagę nad pozostałymi kandydatami i partiami przed kolejnymi wyborami do Bundestagu w 2021 roku" - przewiduje.
Odnosząc się do poglądów Kramp-Karrenbauer ekspertka OSW oceniła, że pod jej przywództwem "CDU wzmocni swój konserwatywny profil. W swoich poglądach na rolę rodziny lub prawa homoseksualistów jest bardziej konserwatywna niż Angela Merkel". 56-latka sprzeciwia się możliwości posiadania podwójnego obywatelstwa przez dzieci z rodzin imigranckich, chce również działać na rzecz większego związania wszystkich mieszkających w Niemczech osób z państwem niemieckim.
"W polityce energetycznej Kramp-Karrenbauer postuluje utrzymanie przez Niemcy celów redukcji emisji gazów cieplarnianych" - wskazuje Kwiatkowska-Drożdż. Nowa szefowa CDU ma zarazem bardziej krytyczny niż Merkel stosunek do gazociągu Nord Stream 2. "Uważa, że choć wycofanie poparcia Berlina dla projektu byłoby krokiem politycznie zbyt radykalnym, to możliwe byłoby zmniejszenie ilości gazu przesyłanego budowanym gazociągiem" - pisze ekspertka OSW.
Brak wypowiedzi na temat Polski
Analityczka podkreśla, że nowa szefowa CDU jest debiutantką na międzynarodowej scenie politycznej, należy jednak spodziewać się zachowania dotychczasowych kierunków polityki zagranicznej jej ugrupowania. "Można się spodziewać, że nowa szefowa CDU będzie dążyła do zacieśniania współpracy z Francją (między innymi jako pierwsza z kandydatów poparła plan Macrona dotyczący utworzenia armii europejskiej) i będzie bardziej otwarta na reformowanie strefy euro" - ocenia.
Wobec Rosji Kramp-Karrenbauer "postuluje zachowanie sankcji, a po wydarzeniach na Morzu Azowskim rozważała zasadność wprowadzenie blokady morskiej w UE dla statków rosyjskich stacjonujących na tym morzu". 56-latka krytykowała zarazem USA za ich protekcjonizm i politykę migracyjną, postulując jednocześnie "intensyfikację współpracy z poszczególnymi stanami kosztem Waszyngtonu" - wskazuje Kwiatkowska-Drożdż.
Analityczka zwróciła uwagę, że Annegret Kramp-Karrenbauer nie wypowiadała się dotąd na temat Polski. "Ze względu na swoje doświadczenia prywatne i zawodowe będzie szukać głównie współpracy z Francją. Niewykluczone, że będzie to odbywać się również kosztem Europy Środkowej", zauważa.
Zarazem, jej zdaniem, "Kramp-Karrenbauer może być skłonna do łagodzenia krytyki pod adresem państw Grupy Wyszehradzkiej w sprawach dotyczących polityki migracyjnej".
Nowa szefowa CDU "uznaje również konieczność poprawy uzbrojenia Bundeswehry i jest za stopniowym zwiększaniem budżetu obronnego Niemiec do 2 proc. PKB" - zauważa Kwiatkowska-Drożdż.
Autor: mm//now / Źródło: Ośrodek Studiów Wschodnich