"Kościół nie boi się historii". Po 14 latach przygotowań otworzyli archiwa z okresu pontyfikatu Piusa XII

Źródło:
PAP

Tysiące dokumentów z lat 1939-1958, gdy głową Kościoła katolickiego był Pius XII, zostało udostępnionych dla badaczy. - Kościół podchodzi do ich ocen z pewnością, że rozumiana jest natura jego działań – zapewnił przed otwarciem tajnego archiwum portugalski kardynał Jose Tolentino de Mendonca, bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego.

Poniedziałek to historyczny, długo oczekiwany dzień w Watykanie - na mocy decyzji papieża Franciszka otwarte zostały tajne dotychczas archiwa dotyczące pontyfikatu Piusa XII, który stał na czele Kościoła katolickiego w latach 1939-1958.

Zainteresowanie tysiącami dokumentów wyrazili badacze z całego świata, zgłaszając chęć uzyskania wglądu. Miejsca zostały zarezerwowane do czerwca. Codziennie będzie tam wpuszczanych około 60 osób.

Pius XII na zdjęciu z 1939 rokuTouring Club Italiano/Marka/Universal Images Group / Getty Images

Archiwa mają przynieść odpowiedź na najważniejsze pytanie o to, jakie działania podejmował Eugenio Pacelli, czyli papież Pius XII w latach II wojny światowej w obliczu Holokaustu i czy zrobił wystarczająco wiele w obronie Żydów. Jeden z najbardziej bolesnych i podnoszonych w tej dyskusji tematów to wydarzenia z października 1943 roku, gdy Niemcy przeprowadzili łapankę w rzymskim getcie i aresztowali ponad 1000 osób. Pociąg, w którym zamknięto wszystkich, dwa dni stał na stacji w Wiecznym Mieście, zanim odjechał do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. Papież milczał w ciągu tych dni.

Przez dekady niektóre środowiska, przede wszystkim żydowskie, zarzucały Piusowi XII brak zdecydowanych działań i wypominały mu, że nie zabierał publicznie głosu. Zwracano wręcz uwagę na "czarną legendę", którą Watykan zawsze odrzucał, podkreślając, że Pius XII działał w milczeniu, niosąc pomoc Żydom. W związku z polemikami na temat jego postawy wstrzymany został jego proces beatyfikacyjny.

Pius XII, fotografia z 1948 rokuNAC

- Kościół nie boi się historii i podchodzi do ocen badaczy z pewnością, że rozumiana jest natura jego działań – zapewnił przed otwarciem tajnego archiwum portugalski kardynał Jose Tolentino de Mendonca, archiwista i bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego. Udostępnionych zostanie około 20 tysięcy różnych dokumentów. Największy ich zbiór to dokumentacja Sekretariatu Stanu. Liczy 15 tysięcy stron.

Decyzja Franciszka o otwarciu archiwów Piusa XII została ogłoszona 4 marca zeszłego roku. Prace nad nimi trwały 14 lat.

O tym, że dokumentacja ukaże "wielkość Piusa XII jako obrońcy ludzkości i autentycznego duszpasterza powszechnego", przekonany jest szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Richard Gallagher, który powiedział to w wywiadzie dla oficjalnego portalu Stolicy Apostolskiej Vatican News.

Autorka/Autor:adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Touring Club Italiano/Marka/Universal Images Group / Getty Images