TVN24 | Świat

Trzykrotny wzrost zgłoszonych przypadków wykorzystywania przez księży. Raport episkopatu USA

TVN24 | Świat

Autor:
mart
Źródło:
PAP, CTV News
Papież Franciszek zniósł "tajemnicę papieską"tvn24
wideo 2/4
tvn24Papież Franciszek zniósł "tajemnicę papieską"

Jak ogłosiła Konferencja Episkopatu USA, w zeszłym roku Kościół katolicki w tym kraju otrzymał 4434 zgłoszenia przypadków wykorzystywania seksualnego przez księży. Informację cytuje również portal Watykanu - Vatican News. Zgłoszeń jest trzykrotnie więcej niż rok wcześniej.

W 17. dorocznym raporcie sekretariat do spraw ochrony dzieci i młodzieży amerykańskiego episkopatu podał, że przypadki wykorzystywania seksualnego zgłosiło 4220 osób dorosłych i 37 nieletnich. Łącznie 4434 zgłoszenia to trzykrotny wzrost w porównaniu z 2018 rokiem.

Wsparcie dla ofiar i ich rodzin

Poinformowano, że w 2019 roku diecezje w Stanach Zjednoczonych udzieliły pomocy i wsparcia psychologicznego 1138 ofiarom oraz ich rodzinom. W dalszym ciągu pomoc taką otrzymuje także 1851 wykorzystywanych i ich bliskich, którzy przypadki te zgłosili w latach wcześniejszych.

Sekretariat konferencji biskupów ogłosił ponadto, że ponad 2,6 mln osób dorosłych i 3,6 mln nieletnich przeszkolono w instytucjach Kościoła w USA, jak zidentyfikować znaki ostrzegawcze wskazujące na wykorzystywanie seksualne przez księży i jak zgłaszać takie przypadki.

Autor:mart

Źródło: PAP, CTV News

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock