Wrócili z Afryki, odbywali kwarantannę, uciekli z hotelu. Małżeństwo aresztowane w Holandii

Źródło:
PAP

Małżeństwo, które wróciło z Republiki Południowej Afryki i miało odbywać kwarantannę w Holandii po wykryciu zakażenia koronawirusem, uciekło z hotelu. Hiszpan i Portugalka chcieli opuścić kraj przez lotnisko Schiphol w Amsterdamie. Zostali zatrzymani.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Jak przekazały holenderskie służby, para została aresztowana w niedzielę wieczorem na pokładzie samolotu, tuż przed odlotem. W hotelu przebywali po wykryciu u nich zakażenia koronawirusem. Nie wiadomo, czy chodzi o nowy wariant omikron.

Według dziennika "Het Parool" próbę ucieczki podjęli Portugalka i Hiszpan, którzy próbowali dostać się do Hiszpanii.

Po aresztowaniu małżeństwo zostało przekazane organom służby zdrowia. Holenderski dziennik "De Telegraaf" informuje, że para może być oskarżona o naruszenie krajowych zasad kwarantanny.

13 nosicieli wariantu omikron

61 z 600 pasażerów piątkowych lotów z Johannesburga i Kapsztadu do Amsterdamu otrzymało pozytywny wynik testu na obecność COVID-19, w tym para uciekinierów. Większość zakażonych skierowano na kwarantannę w hotelach, choć niektórym obywatelom holenderskim zezwolono na odbycie jej w domu. Władze przekazały, że przynajmniej 13 z 61 zainfekowanych pasażerów to nosiciele nowego wariantu omikron. Analiza próbek trwa.

Od niedzieli w Holandii obowiązuje trzytygodniowy lockdown, wprowadzony w związku z gwałtownym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem.

Autorka/Autor:tas/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: