Niemcy przedłużają lockdown do 14 lutego – ogłosiła we wtorek wieczorem Angela Merkel. Więcej osób powinno pracować w domu, aby pomóc w dalszym ograniczaniu kontaktów, które mogą służyć rozprzestrzenianiu się koronawirusa – powiedziała kanclerz Niemiec.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel ogłosiła we wtorek przedłużenie lockdownu w całym kraju do 14 lutego. Decyzja ta - jak zaznaczyła - została podjęta na spotkaniu z władzami krajów związkowych. Obecny lockdown miał trwać do końca stycznia. Po siedmiogodzinnej naradzie z premierami, kanclerz Niemiec Angela Merkel podkreśliła, że jest jeszcze czas, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się nowych mutacji koronawirusa. Podkreśliła, że trzeba działać już teraz i zauważyła, że liczba nowych infekcji spada. - Wszystko przemawia za tym, że restrykcje ostatnich tygodni przynoszą efekty. To dodaje odwagi - powiedziała.
Na wtorkowym spotkaniu zdecydowano także o wprowadzeniu nowych ograniczeń w walce z pandemią. Pracodawcy muszą umożliwiać swoim pracownikom pracę z domu wszędzie tam, gdzie warunki na to pozwalają. Praca z domu powinna być możliwa na mocy rozporządzenia przynajmniej do 15 marca.
Federalny minister pracy Hubertus Heil wyda rozporządzenie zobowiązujące pracodawców do oferowania pracownikom biurowym pracy domowej, jeśli w miejscu prowadzenia działalności w ciągu siedmiu dni przekroczona zostanie zapadalność 50 zakażeń na 100 000 mieszkańców. Jeśli nie jest to możliwe, pracodawcy muszą to uzasadnić.
"Więcej osób powinno pracować w domu"
Ponadto pracodawcy muszą zapewnić swoim pracownikom maseczki medyczne, jeśli nadal muszą przychodzić do biura lub fabryki. Powinny być dostępne szybsze testy dla pracowników. Jeśli nie można zachować odstępów i nie można zapewnić odpowiedniej wentylacji, pracownicy powinni nosić maski FFP2. Będzie też wprowadzony obowiązek noszenia "maseczek medycznych” w komunikacji miejskiej i sklepach - czyli FFP2 lub tańszych maseczek chirurgicznych.
- Więcej osób powinno pracować w domu, aby pomóc w dalszym ograniczaniu kontaktów, które mogą służyć rozprzestrzenianiu się koronawirusa – powiedziała Merkel. - Obecnie w domu pracuje mniej osób, niż podczas pierwszej wiosennej fali pandemii – zwróciła uwagę.
W komunikacji publicznej, większa częstotliwość kursowania autobusów i pociągów powinna pomóc w zmniejszeniu liczby pasażerów w środkach transportu o jedną trzecią, w porównaniu z okresem przed pandemią. Prywatne spotkania są nadal dozwolone między członkami jednego gospodarstwa domowego oraz jedną osobą, która nie mieszka w tym gospodarstwie domowym. Szkoły i przedszkola pozostaną zamknięte do 14 lutego. Restauracje i puby, teatry i opery, a także duża część handlu detalicznego będą nadal zamknięte. Wyjątki dotyczą na przykład sklepów spożywczych i aptek.
Wszystkie zgromadzenia wiernych w kościołach, synagogach i meczetach, a także w miejscach spotkań innych wspólnot religijnych są dozwolone tylko pod następującymi warunkami: musi być zachowana minimalna odległość półtora metra, śpiewy zbiorowe są zabronione, obowiązuje noszenie maseczek medycznych.
Źródło: PAP