Epidemia "w fazie eskalacji". Finlandia ogłasza stan wyjątkowy

TVN24 | Świat

Autor:
mjz/adso
Źródło:
PAP

Rząd Finlandii poinformował o ogłoszeniu stanu wyjątkowego. Jest to spowodowane rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w tym kraju. Formalny stan nadzwyczajny ma umożliwić władzom wprowadzenie ściślejszych obostrzeń oraz pewnej formy lockdownu na znacznym obszarze kraju.

To już kolejny raz, kiedy stan wyjątkowy został wprowadzony w liczącej 5,5 miliona mieszkańców Finlandii, w której wciąż utrzymuje się jedna z najbardziej łagodnych sytuacji epidemicznych w Europie. Wcześniej stało się to w połowie marca zeszłego roku. Obecnie w kraju dziennie rejestruje się około 600-700 nowych przypadków zakażeń (niemal dwukrotnie więcej niż na przełomie roku, w tym najwięcej w stołecznym regionie Helsinek).

Ogółem poinformowano dotąd o łącznie ponad 58 tysiącach przypadków infekcji koronawirusem oraz około 750 zgonach w związku z COVID-19. Dotychczas zaszczepiono nieco ponad 5 procent społeczeństwa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Rząd nie zdecydował jednak jeszcze na tym etapie o równoczesnym zastosowaniu tak zwanej specustawy kryzysowej, uruchamianej na wypadek nadzwyczajnych okoliczności. - Nie możemy tego jednak wykluczyć, podobnie jak nałożenia ograniczeń w przemieszczaniu się obywateli – zastrzegła na konferencji prasowej premier Sanna Marin.

Zamknięte lokale gastronomiczne w części kraju

Ogłaszając w poniedziałek stan wyjątkowy, rząd skierował do parlamentu projekt prawa umożliwiający tymczasowe zamknięcie lokali gastronomicznych na tych obszarach kraju, gdzie epidemia jest "w fazie eskalacji" oraz zaczyna mieć "charakter powszechny".

Przepisy o zamknięciu restauracji mają obowiązywać w okresie 8-28 marca. W tym czasie otwarte pozostaną jednak stołówki pracownicze. Zamknięcie pozostałych lokali gastronomicznych wpisuje się w zapowiedziany przez rząd kilka dni wcześniej trzytygodniowy lockdown na znacznym obszarze kraju. Wtedy szkoły (od szczebla ponadpodstawowego w górę) mają przejść na zdalne nauczanie. Zawieszone mają zostać grupowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla starszej młodzieży oraz dorosłych, zamknięte będą niektóre przestrzenie publiczne.

Lokalna prasa zwraca uwagę, że decyzja władz centralnych o wprowadzeniu stanu wyjątkowego ma również służyć wywarciu presji na samorządy, które w wielu regionach kraju inaczej niż rząd interpretują dotychczasowe wytyczne czy zalecenia mające na celem zahamowanie wzrostu zakażeń.

Wzrost liczby zakażeń w Finlandii

Notowany w ostatnich tygodniach w Finlandii wzrost zakażeń koronawirusem (spowodowany także jego brytyjskim wariantem) jest związany między innymi z niektórymi łańcuchami infekcji stwierdzonymi wśród podróżujących pracowników, przybywających do kraju na przykład z Estonii, wśród pracowników stoczni czy w związku z okresem ferii zimowych, w trakcie których wielu mieszkańców Helsinek wyjechało na przykład do Laponii na narty.

Autor:mjz/adso

Źródło: PAP