TVN24 | Świat

Włosi ruszyli do restauracji, francuskie dzieci wracają do szkół

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Europejskie kraje zaczynają znosić obostrzenia i otwierać się na turystów. W Portugalii rozważa się wprowadzenie swobodnego ruchu na granicy z Hiszpanią. Około miliona Włochów po raz pierwszy od pół roku zjadło kolację w restauracji dzięki złagodzeniu restrykcji przeciwepidemicznych w większości regionów kraju. We Francji po trzech tygodniach nieobecności uczniowie podstawówek wrócili do szkół w poniedziałek, a licealiści i gimnazjaliści w trybie hybrydowym rozpoczną naukę od 3 maja

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa ogłosił we wtorek wieczorem zakończenie obowiązywania stanu wyjątkowego. W transmitowanym przez telewizję i radio przemówieniu przypomniał, że zniesienie stanu wyjątkowego wynika przede wszystkim z niskiego poziomu zgonów i zakażeń w kwietniu w Portugalii. Podczas ostatniej doby zanotowano tam jedynie pięć ofiar śmiertelnych i 353 nowe infekcje.

Zastrzegł jednak, że będzie mógł przywrócić go w sytuacji ponownego zwiększenia się liczby zakażeń koronawirusem. - Nie jesteśmy jednak w okresie wolnym od COVID-19. Ryzyko nasilenia się pandemii istnieje wraz z pojawianiem się nowych wariantów wirusa, których nie można opanować pomimo szczepień - stwierdził prezydent.

W najbliższych dniach spodziewana jest decyzja dotycząca możliwości przywrócenia swobodnego ruchu na granicy z Hiszpanią. Uzależniona jest ona jednak od zgody rządu tego kraju.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Hiszpania pracuje nad planem odbudowy

Rząd Hiszpanii zatwierdził we wtorek plan odbudowy gospodarczej kraju po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Jak powiedziała podczas wtorkowej konferencji w Madrycie Maria Jesus Montero, rzecznik rządu oraz minister finansów Hiszpanii, plan przewiduje, że w ciągu najbliższych 2,5 roku władze Hiszpanii skorzystałyby z unijnej pomocy w formie bezzwrotnych subsydiów.

Montero wyjaśniła, że ponad 39 procent z kwoty 70 miliardów euro, jakie mają trafić do Hiszpanii z Brukseli w formie bezzwrotnych pożyczek, zostaną przeznaczone na transformację ekologiczną, 29 procent na cyfryzację kraju, a 10,5 procent na oświatę i szkolenia zawodowe. Szefowa resortu finansów wskazała, że łącznie w ramach hiszpańskiego programu odbudowy gospodarczej zrealizowanych zostanie 110 inwestycji, wśród których będą między innymi działania służące rozbudowie sieci 5G oraz budowie punktów ładowania aut o napędzie elektrycznym.

Otwarte restauracje we Włoszech

Około miliona Włochów po raz pierwszy od pół roku zjadło kolację w restauracji dzięki złagodzeniu restrykcji przeciwepidemicznych w większości regionów kraju - takie dane podał związek rolników i producentów żywności po pierwszym dniu obowiązywania nowych przepisów. Od poniedziałku lokale gastronomiczne w prawie wszystkich regionach mogą serwować posiłki, także wieczorem, ale tylko przy stolikach ustawionych na zewnątrz. To pierwsza taka możliwość od 25 października 2020 roku.

W regionach oznaczonych jako żółte strefy złagodzonych obostrzeń otwarto 140 tysięcy lokali. Nadal od godziny 22 obowiązuje godzina policyjna, której zniesienia domaga się branża gastronomiczna oraz część polityków. Decyzja w tej sprawie ma być rozważona w połowie maja - podały źródła rządowe. Według sondażu rolniczego związku Coldiretti 30 procent Włochów planuje powrót do barów i restauracji.

Co czwarty Brytyjczyk zaszczepiony obiema dawkami preparatu

Już ponad jedna czwarta dorosłych mieszkańców Wielkiej Brytanii otrzymała obie dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi - poinformował we wtorek brytyjski rząd. Do poniedziałku włącznie liczba podanych w Wielkiej Brytanii szczepionek przeciw COVID-19 wyniosła 40,04 miliona, z czego ponad 33,8 miliona to pierwsze dawki, a 13,2 miliona - drugie.

To oznacza, że przynajmniej jedną dawkę otrzymało 64,3 procent dorosłych mieszkańców kraju, a obie - 25,1 procent. We wtorek brytyjski rząd potwierdził, że celem pozostaje zaoferowanie wszystkim dorosłym mieszkańcom kraju przynajmniej pierwszej dawki szczepionki przed końcem lipca.

Francuscy uczniowie podstawówek wrócili do szkół

Prezydent Francji Emmanuel Macron wykluczył podczas wtorkowej wideokonferencji z merami francuskich miast ponowne zamknięcie szkół z powodu kryzysu zdrowotnego wywołanego przez pandemię COVID-19. Po trzech tygodniach nieobecności uczniowie podstawówek wrócili do szkół w poniedziałek, a licealiści i gimnazjaliści w trybie hybrydowym rozpoczną naukę od 3 maja.

Macron nie wykluczył zniesienia godziny policyjnej w drugiej połowie maja lub w czerwcu, o ile poprawią się wskaźniki epidemiczne. Plan otwierania gospodarki zostanie ogłoszony 12 maja - podało źródło w rządzie, cytowane przez media.

Belgia zamyka się na podróżnych z Brazylii, Indii i RPA

Władze Belgii zdecydowały we wtorek o zaostrzeniu restrykcji przeciwepidemicznych wobec osób wjeżdżających do kraju z Brazylii, Indii i Republiki Południowej Afryki. Powodem jest sytuacja w tych państwach - informuje belgijska telewizja VRT.

Komitet Konsultacyjny, w skład którego wchodzą przedstawiciele belgijskich władz federalnych i regionalnych, postanowił zmniejszyć liczbę wyjątków dotyczących podróżowania do Belgii osób z tych krajów. Studenci, pracownicy sektora opieki i pracownicy sezonowi nie będą już mogli przyjeżdżać do Belgii z żadnego z tych trzech państw.

W zeszłym tygodniu u 20 studentów pielęgniarstwa, którzy przyjechali do Belgii z Indii, stwierdzono obecność indyjskiego wariantu koronawirusa. Studenci skorzystali z wyjątku od zakazu, który obejmował osoby chcące przyjechać do Belgii w celach naukowych.

Finlandia znosi stan wyjątkowy

Rząd Finlandii zdecydował we wtorek o zakończeniu stanu wyjątkowego, wprowadzonego w kraju na początku marca. Obostrzenia przeciwepidemiczne mają być znoszone stopniowo. Według grupy koordynacyjnej ds. COVID-19 nie ma już podstaw do stosowania przepisów specustawy kryzysowej – powiedziała premier Sanna Marin, liderka socjaldemokratów.

W ostatnich dniach odnotowuje się w Finlandii po około 100-200 przypadków zakażeń na dobę, a według resortu zdrowia i spraw socjalnych, zamknięcie barów, kawiarni i restauracji na znacznym obszarze kraju miało poważny wpływ na zahamowanie epidemii.

Całkowicie zdalne nauczanie w wyższych klasach szkół podstawowych oraz w szkołach średnich, wprowadzone niezależnie od formalnego stanu wyjątkowego, zakończyło się w kwietniu, ale uczniowie powrócili do zajęć w systemie hybrydowym - część uczniów uczy się stacjonarnie, a część zdalnie.

Wciąż jednak na terenie kraju, w zależności od sytuacji epidemicznej, obowiązują różnego rodzaju obostrzenia – np. w restauracjach ograniczono liczbę dostępnych stolików i godziny podawania alkoholu. Zamknięte pozostają m.in. publiczne placówki kulturalne, ograniczona jest wielkość zgromadzeń i możliwość uprawiania sportów przez starszą młodzież i dorosłych. Cały czas obowiązują także kontrole graniczne, a wjazd do Finlandii nie jest możliwy bez ważnego powodu.

Region najbardziej dotknięty pandemią

Ze statystyk zebranych przez brytyjski tygodnik "The Economist" wynika, że najbardziej dotkniętym pandemią COVID-19 regionem w Europie jest Vaesternorrland na północy Szwecji, gdzie odnotowano 654 przypadki zachorowań na 100 tysięcy mieszkańców. Najgorsza sytuacja jest w mieście Oernskoeldsvik, gdzie rejestruje się połowę wszystkich zakażeń koronawirusem, choć mieszka tam nieco ponad 20 procent populacji regionu. Lokalne władze zdecydowały o zamknięciu szkół i wprowadzeniu nauczania zdalnego, a także chcą wprowadzać kary za złamanie restrykcji.

Na drugim miejscu jest region Oestergoetland w środkowej Szwecji (526 przypadków na 100 tys.), a na trzecim Kalmar na południu kraju (510). Wśród 15 regionów w Europie o najgorszych wskaźnikach jedynie dwa nie są położone w Szwecji. To obejmujący Paryż francuski region Île-de-France (szóste miejsce, 470 zakażeń Covid-19 na 100 tys.) oraz województwo śląskie (14. pozycja, 364).

Pytany we wtorek na konferencji prasowej o trudną sytuację w szwedzkich regionach główny epidemiolog kraju Anders Tegnell, przyznał, że "sytuacja jest poważna". - Trudno porównywać dane z niewielkich regionów z dużymi oraz z państwami, ale można powiedzieć, że rozwój epidemii w Szwecji jest "opóźniony" w porównaniu z innymi krajami - stwierdził.

Z zaprezentowanych przez Tegnella statystyk wynika, że w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy od miesiąca o 10-12 procent spadła w Szwecji liczba zarejestrowanych przypadków COVID-19. - To oczywiście pozytywny kierunek. Za wcześnie jednak mówić, czy to stały trend - podkreślił epidemiolog.

Bułgaria otwiera się na turystów z Rosji

Od 1 maja zagraniczni turyści mogą wjeżdżać do Bułgarii, jeśli mają certyfikat o zaszczepieniu przeciwko COVID-19, negatywny test PCR lub dokument poświadczający, że w ciągu pół roku przeszli zakażenie koronawirusem. Resort zdrowia sprecyzował, że uznawane będą wszystkie rodzaje szczepionek, zaaprobowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), w tym chińskie i rosyjskie.

Poinformował o tym ustępujący premier Bojko Borisow, który z przedstawicielami branży turystycznej omawiał przygotowanie do nowego sezonu. Według Borisowa warunki wjazdu do jego kraju będą konkurencyjne w porównaniu z proponowanymi przez sąsiednie państwa - Grecję, Turcję czy Chorwację.

Przedstawiciele branży turystycznej podkreślili, że dla nich wyjątkowo ważni są turyści z Rosji, zwłaszcza na tle zamknięcia dla Rosjan rynku tureckiego. - Otwarcie rosyjskiego rynku jest szczególnie ważne dla nas, powinniśmy przyjąć chociaż (jego) część – oświadczył przewodniczący stowarzyszenia właścicieli obiektów turystycznych Georgi Nikołczew.

Wyraził obawę, że tak samo, jak w 2020 r., co najmniej 70 procent hoteli na wybrzeżu czarnomorskim pozostanie zamkniętych po anulowaniu większości rezerwacji brytyjskich i niemieckich, więc pewnym wyjściem jest rosyjski rynek.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: