TVN24 | Świat

Koronawirus w Europie. Komisja Europejska apeluje o skoordynowane podejście do ograniczeń w podróżach

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP

Państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny powstrzymać się od wprowadzania ograniczeń w podróżach dla osób posiadających cyfrowe zaświadczenia covidowe - przekazał w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej. KE zaapelowała o "skoordynowane podejście" do swobody podróży w Unii.

- Co do zasady państwa członkowskie powinny powstrzymać się od wprowadzania dodatkowych restrykcji dla podróżnych posiadających cyfrowe unijne zaświadczenie COVID, zwłaszcza tych, którzy są zaszczepieni lub są ozdrowieńcami. Powinny one (te państwa) poinformować Komisję i inne kraje członkowskie z 48-godzinnym wyprzedzeniem, jeśli zamierzają wprowadzić jakiekolwiek dodatkowe restrykcje - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. prawnych Christian Wigand. Odpowiadał na pytania dotyczące planów rządów Portugalii i Polski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Główny rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer zaapelował o "trzymanie skoordynowanego podejścia, jeśli chodzi o swobodę podróżowania w UE".

Ograniczenia w podróżach w krajach UE

W czwartek portugalski premier Antonio Costa zapowiedział, że w związku z nasilającą się w kraju piątą falą pandemii COVID-19, jego rząd wprowadzi od 1 grudnia stan klęski żywiołowej, a do przylotów do Portugalii upoważnione będą tylko osoby z ważnym negatywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2. Jak dodał, złamanie tej zasady będzie się wiązało z karą dla linii lotniczych w wysokości 20 tysięcy euro za każdego pasażera bez ważnego testu. Komisja Europejska została już notyfikowana przez Lizbonę i analizuje zaplanowane środki.

Z kolei w poniedziałek szef polskiego resortu zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenia obowiązkowej kwarantanny dla przyjeżdżających z krajów, gdzie odnotowano wariant omikron. Z kwarantanny ma zwalniać szczepienie lub test.

Autor:ft/kab

Źródło: PAP