Mimo poprawiającej się sytuacji epidemicznej w Hiszpanii minister zdrowia namawia do pozostawania w domach w czasie świąt Bożego Narodzenia. W Turcji kolejny dzień z rzędu odnotowano najwyższy dobowy przyrost liczby zgonów. Ankara przygotowuje się do zakupu rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Oddziały intensywnej terapii w Sztokholmie z powodu dużej liczby pacjentów z COVID-19 są zapełnione niemal w stu procentach. Władze w Wielkiej Brytanii zdecydowały się na rozszerzenie szczepień.
W Hiszpanii średnia liczba zakażeń koronawirusem spadła do poziomu z końca sierpnia - ogłosił w środę wieczorem podczas konferencji prasowej w Madrycie minister zdrowia Salvador Illa. Dodał, że obecnie na 100 tysięcy mieszkańców notowane są średnio 193 przypadki infekcji. Przedstawiciel rządu Pedra Sancheza wyjaśnił, że równie niski poziom zakażeń występował wcześniej 28 sierpnia. Wskazał, że obecna tendencja spadkowa to efekt restrykcji epidemicznych.
- Widać już rezultaty naszego wysiłku. Dlatego właśnie powinniśmy podczas świąt Bożego Narodzenia pozostać w domach. Wciąż bowiem jesteśmy daleko od poziomu infekcji, który chcielibyśmy osiągnąć - stwierdził Illa. Minister zdrowia wskazał, że prawie we wszystkich regionach Hiszpanii notowany jest aktualnie spadek liczby zachorowań na COVID-19.
Ankara gotowa na zakup rosyjskiej szczepionki
Turcja jest gotowa zakupić od Rosji szczepionkę przeciwko koronawirusowi, jeśli będzie ona spełniała kryteria Ankary - powiedział w środę turecki minister zdrowia Fahrettin Koca. Wycofał się tym samym ze swoich wcześniejszych słów, w których wykluczył możliwość zakupu szczepionki od Rosjan. Serwis informacyjny Haberturk wcześniej w środę zacytował Kocę, który powiedział, że Turcja wyklucza zakup rosyjskiej szczepionki, ponieważ nie spełnia ona warunków "dobrej praktyki laboratoryjnej". Nie podano jednak, którą rosyjską szczepionkę szef resortu miał na myśli.
Do słów tych odniosły się rosyjskie służby medyczne, według których słowa Kocy zostały błędnie zinterpretowane przez dziennikarzy, a cała wiadomość ma charakter fake newsa. Rosjanie przyjęli sprostowanie tureckiego ministerstwa zdrowia i oświadczyli, że "Haberturk źle zacytował ministra i negocjacje są kontynuowane".
Zapytany o zakup szczepionek na konferencji prasowej po spotkaniu rządowego zespołu naukowego Koca także zaprzeczył informacjom prasowym i dodał, że Turcja spodziewa się także w nadchodzących dniach dostawy chińskich szczepionek z firmy Sinovac Biotech. Zaznaczył, że w razie potrzeby będą prowadzone rozmowy z innymi firmami.
Środa była kolejnym dla Turcji dniem z najwyższą liczbą zgonów w związku z koronawirusem. Ministerstwo zdrowia poinformowało o 217 kolejnych zmarłych osobach w ciągu minionej doby, tym samym liczba zgonów na COVID-19 w tym kraju wzrosła do 15 531. Stwierdzono także 31 712 nowych zakażeń w ciągu ostatnich 24 godzin, co oznacza, że od początku pandemii w Turcji koronawirusem zakażonych zostało 1,5 mln osób. Przez cztery miesiące Turcja uwzględniała w swej statystyce wyłącznie nosicieli z objawami chorobowymi, ale od początku grudnia rejestruje już wszystkie przypadki zakażenia.
Zapełniają się szwedzkie OIOM-y
Oddziały intensywnej terapii w Sztokholmie z powodu dużej liczby pacjentów z COVID-19 są niemal całkowicie zapełnione. W środę dostępnych było jedynie 8 na 159 łóżek z respiratorami. W stolicy i okolicach na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest obecnie 83 chorych z COVID-19, liczba pacjentów stale rośnie.
- Ostatnio krzywa zajętych miejsc w szpitalach utrzymywała się na stałym poziomie i sądziliśmy, że to początek trendu spadkowego. Niestety jest wręcz przeciwnie, mamy rozwój sytuacji, jaki jest nie do zaakceptowania - stwierdził na specjalnie zwołanej konferencji dyrektor ds. opieki zdrowotnej regionu Sztokholm Bjoern Eriksson. Jego zdaniem mieszkańcy Sztokholmu "nie przestrzegali wystarczająco zaleceń epidemicznych". - Nie warto spotykać się z kolegami po pracy czy robić świąteczne zakupy w tłoku - apelował Eriksson.
Na zwykłych oddziałach szpitalnych, w tym geriatrycznych, przebywa obecnie w Sztokholmie 736 pacjentów zakażonych koronawirusem. W czerwcu było ich 289. Władze regionu Sztokholm zwróciły się do podlegającego rządowi Zarządu ds. Zdrowia i Opieki Społecznej (Socialstyrelsen) z prośbą o pomoc w zwiększeniu liczby personelu medycznego. W tym tygodniu do stolicy Szwecji przyjechała grupa lekarzy i pielęgniarek z mniej dotkniętego epidemią regionu Blekinge.
W środę w Szwecji odnotowano 96 zgonów w związku z COVID-19, łączna liczba ofiar śmiertelnych to 7296. W ciągu ostatniej doby liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła o 7061, do 304 793. W całym kraju na oddziałach intensywnej terapii przebywa 261 pacjentów z COVID-19.
Wielka Brytania rozpoczyna szczepienia w przychodniach
Jak podano w środę, szczepionki zostaną w najbliższych dniach przetransportowane do około 200 przychodni, tak aby od wtorku placówki te były gotowe, obok szpitali, do włączenia się w szczepienia. Docelowo przychodni, w których będą prowadzone szczepienia, ma być ponad tysiąc. - Mamy duże doświadczenie w dostarczaniu szczepionek i będziemy w stanie zaszczepić miliony osób tygodniowo. Wszystko zależy od dostaw i tego, jak szybko możemy to zacząć - powiedział Richard Vautrey z Brytyjskiego Stowarzyszenia Lekarskiego (BMA), zapewniając, że przychodnie będą gotowe.
Tymczasem również w środę naczelny lekarz Anglii Chris Whitty, odpowiadając na pytania posłów z komisji ds. nauki, wyraził przekonanie, że szczepionka znacząco poprawi sytuację. - Spowoduje ona znaczące obniżenie wskaźnika śmiertelności. Później zacznie się zmniejszać liczba osób, które trafiają do szpitala. I w pewnym momencie społeczeństwo i przywódcy polityczni uznają, że ten poziom ryzyka jest czymś, co jesteśmy gotowi tolerować – powiedział.
Cypr przedłuża obostrzenia
Rząd cypryjski poinformował w środę, że z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem przedłuża do końca roku obostrzenia mające na celu powstrzymanie jego rozprzestrzeniania. Od piątku na wyspie zostaną zamknięte centra handlowe, kina, restauracje i kościoły. Minister zdrowia zapowiedział, że od poniedziałku uniwersytety i szkoły wyższe przejdą na tryb zdalnego nauczania.
"Wirus jest wszędzie, we wszystkich miastach, dzielnicach i wioskach" – powiedział w środę Constantinos Ioannu.
Ocenił, że pomimo wdrażania od początku listopada coraz drastyczniejszych środków walki z pandemią nie przyniosły one oczekiwanych rezultatów. Dlatego też, mimo wcześniejszych planów ich poluzowania, na wyspie do 31 grudnia między 21.00 a 5.00 będzie obowiązywać godzina policyjna, a w domach prywatnych może przebywać maksymalnie 10 osób, włączając w to dzieci. Ioannu obiecał, że jeśli do Bożego Narodzenia sytuacja ulegnie poprawie, przepisy mogą zostać złagodzone.
Minister zapowiedział również przedstawienie w przyszłym tygodniu programu szczepień. Rząd cypryjski planuje je rozpocząć na początku marca i objąć nimi około 150 000 osób, z priorytetem dla osób starszych i innych grup ryzyka.
Źródło: PAP