Pierwszeństwo dla młodych? W kolejce do szpitalnego łóżka mogą się liczyć "większe szanse przeżycia"

TVN24 | Świat

Autor:
asty, akr//rzw
Źródło:
PAP

Choć Belgia deklaruje, że ma dużo wolnych łóżek na intensywnej terapii, władze są zdania, że trzeba się przygotować na najgorszy scenariusz. Oficjalny poradnik etyczny na czas epidemii COVID-19 wyklucza stosowanie kryterium wieku, ale zdaniem pracowników szpitala uniwersyteckiego w Leuven przy takim samym stanie pacjentów priorytetowo mogą być traktowani młodsi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Jak podaje belgijski publiczny nadawca VRT, obecny trend zakażeń w tym kraju będzie się utrzymywał - wszystko na to wskazuje - eksperci przewidują, że do następnego wtorku prawie cztery tysiące osób zostanie hospitalizowanych z powodu infekcji koronawirusem, w tym 800 na oddziałach intensywnej terapii. Jest to nadal znacznie poniżej maksymalnych możliwości belgijskiej służby zdrowia, która dysponuje 1900 łóżkami na tego typu oddziałach.

Pomimo to, władze przygotowują się też na najgorszy scenariusz, czyli niedobór łóżek na intensywnej terapii.

Na wniosek belgijskich władz federalnych Belgijskie Stowarzyszenie Medycyny Intensywnej Terapii wraz z etykiem Ignaasem Devischem opracowało dla szpitali zestaw porad etycznych w sprawie tego, jak mają regulować napływ pacjentów na oddziały intensywnej terapii. - Jesteśmy optymistami, ale musimy też być realistami - wyjaśniała profesor Erika Vlieghe ze szpitala uniwersyteckiego w Antwerpii.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Poradnik mówi, że jeśli, przykładowo, na oddziale intensywnej terapii dostępne będzie jedno łóżko, a dwie lub więcej osób o podobnym profilu będzie potrzebowało pomocy, wówczas można zastosować zasadę "kto pierwszy, ten lepszy", a nawet podjąć losową decyzję. Prezes Stowarzyszenia Geert Meyfroidt uznaje, że wiek nie może być decydującym czynnikiem.

Starsi ustąpią miejsca młodszym?

Jednak członkowie komisji etycznej szpitala uniwersyteckiego w Leuven mają odmienne zdanie, o czym donosi VRT. Ich zdaniem lekarze muszą najpierw przyjrzeć się współczynnikowi przeżycia.

- Jeśli ktoś ma duże szanse na przeżycie, to taki pacjent będzie miał pierwszeństwo przed tymi, którzy mają mniejsze szanse - przewodniczący komitetu etyki szpitala w Leuven Martin Hielen wyjaśnił w belgijskim radiu.

- Jednak to nie jest takie łatwe jak się wydaje, ponieważ nie wiemy dokładnie, jakie są czyjeś szanse. Jest (...) duży margines błędu. Ale wiek rzeczywiście będzie ważnym parametrem przy określaniu wskaźników przeżycia - dodał. Jak przyznał Hielen, jeśli ktoś w wieku 38 lat będzie miał taką samą szansę na przeżycie, jak ktoś w wieku 78 lat, to pierwszeństwo powinien mieć 38-latek.

Hielen jednocześnie podkreślił, że oczywiście ma nadzieję, że ochrona zdrowia nie będzie musiała dokonywać takich wyborów.

Najwyższy wzrost dobowy infekcji

W ciągu ostatnich 24 godzin w Belgii potwierdzono 462 nowe zakażenia koronawirusem. Jest to najwyższy wzrost dobowy infekcji odnotowanych w tym kraju. Poinformował o tym w piątek federalny resort zdrowia. Ogólna liczba osób, u których do piątku po południu stwierdzono infekcje, wynosi w Belgii 2257.

Resort podał także, że 16 kolejnych zakażonych osób zmarło, co zwiększyło liczbę zgonów do 37. Hospitalizowanych jest 837 osób. 164 pacjentów jest na oddziałach intensywnej terapii - to 34 więcej niż w czwartek. Do respiratorów podłączonych jest 114 pacjentów, co stanowi wzrost o 26 w stosunku do dnia poprzedniego. Ze szpitala wypisano - do piątkowego popołudnia - 204 pacjentów. W Belgii od godziny 12 w środę zaczęły obowiązywać specjalne procedury dotyczące wychodzenia z domu i przemieszczania się w związku z pandemią koronawirusa. Ograniczenia dotyczące całej ludności mają potrwać co najmniej do 5 kwietnia.

Autor:asty, akr//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: