Dziesiątki tysięcy chorych i setki zmarłych każdego dnia. W tych krajach wirus uderzył najmocniej

Autor:
ft/b
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Łącznie ponad 150 tysięcy zakażeń w ciągu ostatniej doby potwierdziły władze trzech najbardziej dotkniętych pandemią państw świata – Stanów Zjednoczonych, Indii i Brazylii. Na COVID-19 jednego dnia zmarło w nich w sumie przeszło dwa tysiące osób. 

Od początku pandemii COVID-19 na całym świecie zachorowało już przeszło 42 miliony ludzi. Za wyzdrowiałe uważa się 31 milionów. W związku z zakażeniem koronawirusem zmarły 1 150 163 osoby.

Spośród odnotowanych na świecie przypadków koronawirusa ponad 40 procent dotyczy trzech państw: Stanów Zjednoczonych, Indii i Brazylii, gdzie łącznie zakaziło się przeszło 17 milionów osób, a ponad 503 tysiące zmarły. Stanowi to 43 procent wszystkich zgonów na COVID-19 na świecie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W ciągu ostatniej doby w tych trzech krajach zanotowano łącznie 150 tysięcy zakażeń, a więc mniej więcej tyle, ile na całym świecie do 11 marca – blisko trzy miesiące od wybuchu pandemii w chińskim Wuhanie. 

Stany Zjednoczone

Niemal od początku pandemii najtrudniejsza sytuacja utrzymuje się w Stanach Zjednoczonych. W tym ponad 330-milionowym państwie potwierdzono do tej pory 8,7 miliona zakażeń oraz blisko 230 tysięcy zgonów wywołanych COVID-19.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore poinformował w piątek, że w ciągu ostatniej doby w USA potwierdzono 71 671 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 856 zainfekowanych osób.

Zgodnie z przeprowadzoną przez telewizję CNBC analizą danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, w ciągu ostatniego tygodnia przypadków koronawirusa w 38 stanach jest co najmniej o pięć procent więcej. W całym kraju odnotowuje się obecnie średnio około 61 100 nowych zakażeń dziennie. Trzeci dzień z rzędu liczba nowych zachorowań nie spada poniżej 70 tysięcy, a ostatni raz mniej niż 60 tysięcy odnotowano w poniedziałek (58 tysięcy). CNBC zwraca uwagę, że niektóre źródła łączą nasilenie pandemii ze wzrostem liczby testów na COVID-19. Stany Zjednoczone przeprowadziły w miniony czwartek ponad 1,1 mln testów, a w poniedziałek 1,2 mln, co było rekordem. Liczba przypadków wirusa rośnie jednak w znacznie wyższym tempie niż liczba testów.

Ekspertów ds. zdrowia publicznego niepokoi zwłaszcza wzrost liczby przyjęć do szpitali pacjentów z COVID-19. Jest ich obecnie w całym kraju ponad 40 tysięcy. CNBC podkreśla, że rekordowo wysoką liczbę hospitalizacji obserwuje się w 13 stanach. Wiele z nich to stany na Zachodzie i Środkowym Zachodzie, w tym: w Iowa, Montana, Dakota Północna, Nebraska, Ohio, Oklahoma, Dakota Południowa, Utah, Wisconsin i Wyoming.

Indie

Drugim państwem z największą liczbą potwierdzonych przypadków COVID-19 są Indie. W zamieszkiwanym przez 1,3 miliarda ludzi państwie potwierdzono 7,8 miliona przypadków koronawirus,a a zmarło 117 tysięcy ludzi.

W ciągu minionej doby wykryto tam 53 370 nowych przypadków, a zmarło 650 zakażonych osób - wynika z danych opublikowanych w sobotę przez ministerstwo zdrowia. Nowych infekcji jest prawie tysiąc mniej, niż dzień wcześniej. Najwięcej przypadków odnotowano w stanach Kerala (8,5 tysięcy), Maharasztra (7,3 tysięcy) i Karnataka (5,3 tysięcy).

Ale ogólny trend liczby nowych przypadków jest spadkowy od połowy września, kiedy nowych infekcji przybywało prawie 100 tysięcy dziennie. Eksperci obawiają się jednak ponownego wzrostu w związku z trwającym w Indiach sezonem świątecznym.

W tym tygodniu władze Indii rozluźniły restrykcje dla podróżnych z zagranicy, zaś w piątek premier Narendra Modi zorganizował swój pierwszy wiec wyborczy od początku pandemii. Wielotysięczny wiec miał związek z wyborami lokalnymi w stanie Bihar, trzecim największym pod względem ludności, gdzie liczba notowanych przypadków koronawirusa nie przekraczała w ostatnich dniach tysiąca.

Brazylia

W Brazylii, trzecim pod względem liczby infekcji państwie świata, potwierdzono do tej pory 3,5 mln przypadków. W 213-milionym kraju na COVID-19 zmarło 156 tysięcy osób.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 30 026 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 571 kolejnych zgonów - poinformowało w piątek wieczorem czasu lokalnego brazylijskie ministerstwo zdrowia. Dzień wcześniej nowych infekcji było więcej - blisko 34 tysiące, natomiast mniej było zgonów - 497.

Rząd federalny Brazylii planuje kupić szczepionkę na COVID-19 od koncernu farmaceutycznego AstraZeneca i produkować ją w centrum badań biomedycznych w Rio de Janeiro. Przygotowywana przez koncern szczepionka, w ocenie ministerstwa zdrowia Brazylii, ma być jednym z najbardziej obiecujących projektów spośród wielu rozwijanych na świecie preparatów przeciw COVID-19.

Autor:ft/b

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości