Korea Południowa zmienia prawo po makabrycznym odkryciu. "Priorytetem powinna być ochrona dzieci"

Źródło:
PAP
Mieszkanka prowincji Gyeonggi przyznała się do dwukrotnego dzieciobójstwa
Mieszkanka prowincji Gyeonggi przyznała się do dwukrotnego dzieciobójstwa
Google Earth
Mieszkanka prowincji Gyeonggi przyznała się do dwukrotnego dzieciobójstwaGoogle Earth

Parlament Korei Południowej uchwalił w piątek ustawę nakładającą na placówki medyczne obowiązek zgłaszania samorządom lokalnym narodzin noworodków. Doszło do tego po tym, jak w zeszłym tygodniu w lodówce znaleziono zwłoki niezarejestrowanych dzieci - poinformowała agencja Yonhap.

W ubiegłym tygodniu koreańskim społeczeństwem wstrząsnęły doniesienia o odnalezionych w lodówce zwłokach dwójki noworodków. Do makabrycznego odkrycia doszło w wyniku kontroli zaledwie jednego procenta z ponad dwóch tysięcy przypadków dzieci niezarejestrowanych w urzędach stanu cywilnego, a posiadających szpitalny akt urodzenia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Przyznała się do morderstwa dwójki swoich dzieci. Zwłoki noworodków miała latami przetrzymywać w zamrażarce

Sprawa ujawniła lukę w systemie rejestracji, w którym tylko rodzice są zobowiązani do zgłaszania narodzin swoich dzieci rządowi w ciągu miesiąca po ich narodzinach.

"Naszym priorytetem powinna być ochrona dzieci, które już się urodziły"

Nowelizacja ustawy o rejestracji nakłada na szpitale obowiązek podania władzom lokalnym informacji dotyczących dziecka w ciągu 14 dni od narodzin za pośrednictwem systemu HIRAS.

Korea Południowa. Mieszkanka prowincji Gyeonggi przyznała się do dwukrotnego dzieciobójstwaShutterstock

Poseł Kang Min-kuk z rządzącej Partii Władzy Ludowej, który jest autorem ustawy, wyraził w piątek nadzieję, że ustawa doprowadzi do tego, że mniej dzieci pozostanie niezarejestrowanych i pozbawionych podstawowych praw.

- Naszym priorytetem powinna być ochrona dzieci, które już się urodziły - powiedział.

Nowelizacja wejdzie w życie rok po publikacji.

Autorka/Autor:pp / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock