Południowokoreańskie Ministerstwo Rodziny i Równości Płci ogłosiło, że zapewni samotnym młodym ludziom wsparcie finansowe w wysokości do 650 tysięcy wonów, czyli 500 dolarów miesięcznie. Jak wyjaśnia resort, pieniądze te mają umożliwić samotnikom "reintegrację ze społeczeństwem".
Z udostępnionych przez resort danych Koreańskiego Instytutu Zdrowia i Spraw Publicznych wynika, że 3,1 proc. Koreańczyków w wieku od 19 do 39 lat to "ludzie samotni". W raporcie, z którego pochodzi ta statystyka, samotników zdefiniowano jako osoby "żyjące na ograniczonej przestrzeni, pozostające w stanie izolacji od świata zewnętrznego przez określony czas i mające wyraźne problemy z prowadzeniem normalnego życia".
Według przytaczanych danych w całej Korei Południowej żyje w tej chwili ponad 338 tys. ludzi spełniających te warunki. Aż 40 proc. tej grupy odizolowało się od społeczeństwa w okresie dojrzewania - wynika z szeroko zakrojonych badań. Podkreślono w nim, że przyczyny takiego stanu rzeczy są różne. Do samotności przyczyniać się mają trudności finansowe, choroby psychiczne, sprawy rodzinne i kwestie zdrowotne.
Korea Południowa. Rząd zapłaci samotnikom
Problem jest na tyle duży, że koreański rząd zaoferował młodym samotnikom wsparcie przypominające dobrze nam znane programy socjalne typu 500+. 11 kwietnia Ministerstwo Rodziny i Równości Płci ogłosiło, że zapewni odizolowanym od społeczeństwa osobom pomoc finansową w wysokości do 650 tysięcy wonów (równowartość ok. 500 dolarów) miesięcznie. W swoim oświadczeniu resort wyjaśnił, że pieniądze te mają "wesprzeć psychologiczną oraz emocjonalną stabilność" objętych programem Koreańczyków, "poprawić stan ich zdrowia" i umożliwić im "reintegrację ze społeczeństwem".
Ministerstwo wyjaśniło, że o pomoc finansową będą mogły ubiegać się osoby w wieku od 9 do 24 lat, żyjące w gospodarstwach domowych, których dochody nie przekraczają krajowej średniej. W Korei Południowej wynosi ona 5,4 miliona wonów (ok. 4165 dolarów) miesięcznie w przypadku czteroosobowego gospodarstwa.
"W przypadku samotnej młodzieży rozwój fizyczny może być opóźniony ze względu na nieregularny tryb życia i niewłaściwie zbilansowaną dietę. Izolujący się od reszty społeczeństwa młodzi ludzie mają też tendencję do popadania w problemy psychiczne, takie jak depresja, wywoływane przez utratę ról społecznych i opóźnienia w procesie adaptacji" - zaznaczyło ministerstwo we wtorkowym oświadczeniu.
CNN informuje, że oferowana przez rząd pomoc finansowa jest jednym ze środków przewidzianych w ustawie dotyczącej wspierania młodych.
Hikikomori - japońscy samotnicy
Portal dodaje, że problem samotnictwa występuje również w sąsiedniej Japonii. Tam jego skala jest jeszcze większa. Jak wynika z danych miejscowego rządu, młodych ludzi żyjących w izolacji - zwanych hikikomori - w Kraju Kwitnącej Wiśni jest w tej chwili ponad półtora miliona. Niektórzy z nich wychodzą z domu tylko okazjonalnie, np. żeby zrobić zakupy, podczas gdy inni w ogóle nie opuszczają sypialni.
ZOBACZ TEŻ: Gwiazdor j-popu mówi o przestępstwach seksualnych słynnego menedżera. "Od 100 do 200" chłopców
Źródło: CNN, mogef.go.kr
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock